Санкційна політика США відбила бажання користуватися доларом у багатьох країн. При цьому над альтернативними способами торгівлі в обхід американської валюти задумалися не лише супротивники Вашингтона, але і його союзники.

Читайте також: Стрімке покращення: показали будинок за 5 мільйонів колишнього головного охоронця Порошенка (відео)

Про це йдеться в матеріалі The Wall Street Journal, на який посилається "Оглядач". Видання зазначає, що Європа й Індія налагоджують свої власні фінансові канали для угод із Іраном. До того ж Китай із Росією намагаються вирватися з-під контролю США.

За даними газети, союзники та вороги США намагаються завадити Вашингтону контролювати міжнародну торгівлю і створюють системи, в яких американська валюту не використовують.

Зазначається, що каталізатором для таких спроб послужило рішення президента Дональда Трампа вийти з ядерної угоди з Іраном і відновити щодо нього санкції. Велика Британія, Німеччина та Франція не підтримали такі штрафні заходи, що містять також заборону на доларові транзакції з іранськими банками.

Видання наголошує, що Китай і Росія вже давно укладають торговельні угоди в юанях і рублях, а не в американській валюті.

"Світова торгівля відбувається в доларах, і це дозволяє США стежити за будь-якою продукцією, яку будь-хто куди-небудь імпортує або експортує. Такий стан справ довгий час не влаштовував супротивників Америки, роблячи їх вразливими до торгових санкцій США. І з новими системами долар продовжить домінувати в міжнародній торгівлі, але вони скоротять можливості Вашингтона нав’язувати свою політику і використовувати штрафні заходи. Також злочинцям і терористам стане простіше здійснювати грошові перекази, які США не зможуть відстежити", − йдеться в матеріалі.

При цьому найбільшу загрозу для США становлять ті зусилля, яких у цьому напрямку докладає Європа, наголошує видання.

Але Китай діє ще масштабніше − Пекін укладає угоди в юанях із такими країнами, як Туреччина та Пакистан. Торік Китай і Нігерія підписали угоду про валютний своп, яка знизить необхідність у доларах у двосторонній торгівлі. 2013-го в стосунках Китаю і Росії на торговельні операції в національних валютах припадало лише 7 %. 2017 року цей показник збільшився до 18 %.

Читайте також: Митника зловили на хабарі, за зміну заробляв до 30 тисяч гривень

"Зусилля Китаю зі створення платіжної системи, що не використовує долари, − серйозна загроза для США, адже Пекін має другу за розміром економіку у світі та відіграє величезну роль у міжнародній торгівлі. Китайською системою CIPS, яку запустили 2015-го, управляє Народний банк Китаю, хоча ще наразі використовує SWIFT. Але багато експертів вважають, що з часом вона зможе обходитися і без неї", − підсумовується в матеріалі.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook