Загально відомо, що торгівля алкоголем завжди була доволі прибутковим бізнесом, якщо чітко налагодити мережу збуту та торгувати якісною продукцією. Проте, є інший більш простий і приземлений спосіб «наварити» на оковитій: уникнути сплати акцизу за реалізацію товару в державний бюджет. Перебуваючи десятки разів на Волині, і досліджуючи тему контрабанди підакцизних товарів до Європи, усі ниточки вкотре вели нас до Луцька до однієї і тієї ж самої особи - такого собі пана Нестерука.

Зрозумівши хто це і яку суспільну сходинку займає у суспільній ієрархії, ми з колегами по цеху спробували розібратись у тому, як лідер президентської партії у Луцькій міській раді, уміло уникає податків та труїть українців незрозумілої якості горілкою. Цьому передували десятки томів інформації поширеної в мережі, робота з інсайдерами та колишніми фіскалами по всій країні, розслідування волинських журналістів поширення «програми» в епоху ригів та сучасні скандали і побиття місцевих медійників. 

У сьогоднішній нашій публікації ми привідкриємо завісу волинського ринку і головних його сучасних гравців: Наталії Єлової і Петра Нестерука. Хто вони такі і чому варті нашої з Вами уваги? Що ж, почнімо нашу маленьку розповідь з передісторії.

ЯК ГАРТУВАЛАСЯ СТАЛЬ

Мегауспішний бізнесмен і меценат Петро Нестерук перший досвід у жорсткому і небезпечному горілчаному бізнесі отримав у середині 2000 років, будучи звичайним водієм спиртовоза в «гаманця» волинських «регіоналів» Віктора Корнійчука на прізвисько «Ухо», а в подальшому головним менеджером у ТОВ «Міжрегіональні ресурси» м. Луцьк. Товариство «Міжрегіональні ресурси» було однією з небагатьох фірм, яке уже тоді було дистриб'ютором горілчаної продукції багатьох спиртогорілчаних комбінатів України.

На цей ласий шматочок систематично навідувались із обшуками правоохоронці з великим бажанням виявити фальсифіковану та необліковану горілку, щоб у подальшому отримати опікунство над куркою, яка несе золоті яйця. Звикши до набігів працівників податкової, вміння «рішати справи» із набитими клієнтами – саме завдяки цим здібностям Петра Нестерука оцінили та примітили місцеві ляльководи в особі Єлової Наталії Федорівни.

Великий досвід роботи за ще діючою радянською системою реалізацїї необлікованої продукцїї (продаж великого об'єму товару під одну і ту ж саму накладну) дали можливість Єловій Н. Ф. використати свій проект «Петро Нестерук» в схемі реалізації «програмної водки» на Волині та Рівненщині. Мова йде про необліковану алкогольну продукцію, яку в часи Януковича продавали без сплати акцизного збору. Найбільшим виробником нелегальної горілки в Україні на той час була  кіровоградська «Олександрія-БЛІГ» зареєстрована у м. Олександрія, вул. Айвазовського, 42.

У ті часи, «програмна» горілка позначалась на етикетці «козачком», а вартість її була на 35-45% меншою від вартості горілки сумлінних виробників.
Працівники податкової і СБУ не помічали позначену горілку стороною, оскільки існувала стійка «вертикаль» відповідальності. Та попри це, представники навіть заводів, які працювали по програмі «Юри Єнакіївського» напряму платили керівникам усіх силових структур області. А сама посада начальника регіонального управління контролю за обігом підакцизних товарів була і залишається безпосередньо посадою «смотрящего» за «тихим» обігом та реалізацією «програмної» горілки на території області.

Критерії функціонування такої діяльності підпадають під одну із ознак структури тіньової економіки, так звану «другу економіку» – укриття від фінансових та контролюючих органів доходів від легальної діяльності.

Зареєструвавши на Волині Луцьку філію ТОВ «ОЛЕКСАНДРІЯ-БЛІГ» за адресою складських приміщень: м. Луцьк, вул. Марцинюка, 35 Петро Нестерук та Ко отримав благословіння кураторів в погонах, закидав «програмною» горілкою всі віддалені прикордонні продовольчі магазини та склади.

 Один із найбільших на той час складів з контрафактом на Волині

Кінцеві покупці дешевої горілки, просять маріонетку Наталії Федорівни, розширити асортимент, бо це важливо для польського споживача та збільшить об'єми продажів Нестеруку.

Апетит та азарт в бізнесмена від безкарності та відчуття легких грошей швидко збільшувався і підприємець почав хитрувати перед постачальником «Олександрії-БЛІГ», що важко продається їхня продукція, не реалізовуючи надану йому квоту по об'ємах оковитої. Насправді ж причиною стало збільшення асортименту продукції Нестеруком за рахунок паралельного продажу алкоголю інших виробників по принципах «другої економіки»: «Люботинського заводу Продтоварів» м. Харків, ТОВ «Запад Алко-Групп», «Ровес» Шпанів Рівненської області, «Аква-Дон» м. Макіївка Донецької області. Горе-бізнесмен при цьому ще й сам почав розливати горілку та продавати її поряд з «програмною», клеючи на пляшку відповідні стікери-оберіги.

Таке шулерство з часом виявили самі представники виробника. Зросло невдоволення прикормлених «перевертнів в погонах», які перестали розуміти реальні обсяги реалізації горілки «Юри Єнакіївського» в області. Петро Каленикович відверто облажався перед усіма учасниками злочинної схеми. Луцька філія «Олександрія-БЛІГ» засвітилася у не найкращому світлі, а поведінка Петра, змусила усіх засумніватись в його порядності. Нестерук отримав червону картку і тимчасово покинув ігрове поле.

Таку тіньову схему ухилення від сплати акцизного, прибуткового податків важко виявити, а тим більш зруйнувати, без оперативного документування. На нашу думку, в ситуації, яка склалася – з'явився викривальний матеріал з ролями всіх учасників схеми, від начальника відділу БЕП УВД області Смольянінова Юрія, який він безперечно продав Наталі Федорівні та Петру Калениковичу за 10% долі у новостворенному підприємстві ТОВ «Полісся Трейд». Про роль Смольянінова в цій схемі розповімо пізніше. Це все давня історія, яка знову ж стала непоганим досвідом для нашого героя.

ТОРГУВАТИ ПО-НОВОМУ

Пройшов Майдан, відбулась Революція гідності, а з нею і змінилися очільники силових відомств. Призначили виконуючих обов’язки керівників податкової міліції, СБУ, оновленої міліції. За наказом нового керівника податкової міліціі України Хоменка В. почалось «кошмарення» всього бізнесу, пов'язаного з торгівлею необлікованим алкоголем, гучні вилучення горілки, спирту, документальні перевірки, затримання вантажів. Оператори горілчаного ринку почали себе вести, ніби павуки в банці. За таких обставин, із-за можливого перерозподілу ринку, підвищення акцизу, збільшуються шанси вижити лише великим гравцям. Дрібні були поставлені в умови жорсткої конкуренціі. Кожен учасник шукає спосіб захопити місце на ринку.

 нецікава для податківців «програмна» водка

Заводи-виробники ЗАТ «Люботинський завод Продтовари» м. Харків, ТОВ «Концерн «Біг-М» м. Полтава, ТОВ «Запад Алко-Груп», «Латона-Инвест», AMG, «Викинг», «Эльбор», ЗАТ Чернігівський лікеро-горілчаний завод Чернігівська горілка, «Ровес» Шпанів Рівненська область та весь ринок менеджерів по реалізації дешевої горілки «по формі два» із знайомим нам Петром Нестеруком завмерли в очікуванні ймовірного збільшення ставок акцизного збору на алкоголь та можливо нових «правил гри» від нової влади або взагалі ліквідації такої схеми роботи.

Як не тільки втримали, а й розширили свій процвітаючий бізнес Наталія Єлова і Петро Нестерук за нової влади – у нашій наступній публікації.

ТАРАС СЕРЕДИЧ, кореспондент програми «Секретні матеріали»