На луцького "маленького олігарха", депутата міськради Андрія Покровського нарікає науковець з Іспанії Роджеріо Ліма Рот, якого у 2015 році ошукали під час купівлі квартири в ЖК "Казкова оселя", що належить Покровському. Йдеться не тільки про затягування будівництва багатоповерхівки, а й про те, що квартира, попри обіцянки забудовника, виявилася непридатною для користування. Шукаючи справедливості та зневірившись в українських судах, іноземець тепер надсилає листи в Генеральну прокуратуру.

Читайте також: Луцьк в полоні підпільних казино: як з цим борються правоохоронці і що необхідно, аби позбутись "спортлото"

"Казкова" афера від "Казкової оселі": 31 тисяча доларів за недобудовану квартиру

Громадянин Іспанії, який працював у Луцькому національному технічному університеті, хотів придбати у 2015 році квартиру в Луцьку. Втім, оплативши вартість квартири у ЖК "Казкова оселя" на вулиці Ветеранів, що належить депутату міськради Андрію Покровському, він виявив, що вона не готова до проживання: відсутні підлога, двері, сантехніка та будь-які ремонтні роботи. При підписанні договору від іноземця усе це приховали, а сам він не володіє ані українською, ані російською, тож не міг знати, у якому стані насправді отримає житло. Почуваючись ошуканим, він звернувся до суду.

Зауважимо, що, шукаючи квартиру у Луцьку, Роджеріо Ліма Рот відвідав веб-сайт ЖК "Казкова оселя" та сконтактував з представником забудовника через електронну пошту. Окрім зображень, розміщених в інтернеті, заявник відвідав офіс компанії в Луцьку та побачив масштабну модель будинку і безліч знімків кінцевого продукту. Іноземець сподівався отримати квартиру саме такою, як вона була продемонстрована (з оштукатуреними стінами, керамічною плиткою на підлозі та готовими стелями, з посудом і плиткою у ванній і кухні).

Згодом він підписав тимчасовий договір (іноземець був переконаний, що він буде остаточним), за яким зобов’язувався сплатити за квартиру майже 31 тисячу доларів США (у гривнях за чинним на той час курсом). Роджеріо Ліма Рот наголошує, що купував квартиру за кошти, офіційно отримані завдяки своїй роботі як дослідника та процесора університету і чесно їх декларує, на відміну від багатьох заможних українців, яким складно пояснити походження великих сум. Науковець працював у Луцьку в рамках найбільшої програми Європейського Союзу, спрямованої на фінансування досліджень та інноваційних розробок "Horizon 2020".

Як зауважує іноземець, цей договір обіцянки купівлі-продажу ніколи не був зареєстрований у судовій канцелярії або навіть засвідчений нотаріусом і перекладачем – як це вимагається українським законодавством при розгляді справи з іноземцем. Це були лише аркуші паперу українською, підписані директором ТОВ "Казкова оселя" Костянтином Дубіком, який особисто спілкувався з громадянином Іспанії поганою англійською, називаючи себе Костя. Він, зі слів іноземця, розповідав, що сам заробляє лише 150 доларів на місяць, живе з дружиною та дитиною в орендованій квартирі та не уявляє, як зможе купити квартиру за 25 тисяч доларів з такою зарплатою. Як зауважує у листі до Генпрокуратури Роджеріо Ліма Рот, якщо директор "Казкової Оселі" заробляє лише 150 доларів на місяць, пояснення таких абсурдних прибутків – діяльність луцького "маленького олігарха" Андрія Покровського, який не гребує обманювати покупців нерухомості, яким не вистачає досвіду в купівлі квартир. Це підтверджується кількома затримками під час будівництва багатоповерхівки на вулиці Ветеранів. Іноземець розраховував, що до листопада 2015 року будівля буде введена в експлуатацію і він зможе поселитися в квартиру. Однак ці сподівання виявилися марними. За затримки багато разів просив вибачення вищезгаданий Костя, а помилки в проекті ускладнювали для міської влади Луцька затвердження введення будівлі в експлуатацію. Це сталося аж у травні 2016 року, зруйнувавши таким чином плани громадянина Іспанії. Отже, ключі він отримав через 226 днів після обіцянки, 13 травня 2016 року.

Читайте також: В мережі глузують з депутата Луцькради, якому належить більшість гральних закладів міста (відео)

Однак квартира була незавершеною, меншою, ніж зазначено в договорі. Також виникла необхідність підписати новий договір, який змінив номер квартири (з 20 на 18) і адресу (номер будинку). Зважаючи на численні недоліки (термін, умови квартири, відсутність оздоблення, менша площа, ніж планували спочатку), іноземець відмовився підписати новий договір (який дозволив би передати власність на його ім'я) і попросив повернути раніше сплачені кошти (закладені в договорі).

Компанія відмовилася зробити це, змусивши заявника найняти в Луцьку адвоката, який представляв би його в судовому позові з метою отримання його фінансових ресурсів (за тією ж контрактною основою – долари США, конвертовані у гривні, відповідно до курсу на дату платежу).

У Луцьку продають житло за цінами Мадриду та Варшави

Науковець обурюється і каже, що ніколи в житті не бачив подібного: за такі гроші він купив би готову до проживання квартиру в іспанській столиці Мадриді або готовий до проживання будинок у Варшаві, справжніх туристичних центрах, на відміну від Луцька, де немає навіть аеропорту. Але в Луцьку йому чомусь довелося б витратити ще чимало коштів, щоб нарешті мати змогу мешкати у цій квартирі. Роджеріо Ліма Рот переконаний, що у справедливій судовій системі він зміг би ще й отримати компенсацію за збитки.

"Такі компанії, як "Казкова Оселя" – справжні пастки, адже те, що вони намагаються продати, не є квартирами, це незавершені цегляні будівництва, з дверима і вікнами, де жити неможливо", – обурений іноземець.

На його думку, такі жадібні компанії не контролюються владою, тому що підкуповують її. Іноземець вражений, зрозумівши, що українці погоджуються сплачувати настільки завищену абсурдну ціну за незавершене житло. Це для нього виглядало більше як схема відмивання грошей (як забудовника, так і покупців).

"Це наш перший проект і ми нікого не ошукали, збудувавши новітній комплекс",– наводить слова Костянтина Дубіка з публікації про ЖК "Казкова оселя" на підконтрольному Покровському сайті "Конкурент" іноземець та зауважує, що той чомусь забув про його випадок.

Громадянин Іспанії також відзначає, що Покровський маніпулює луцькою молоддю через свій громадянський рух "Свідомі" та привласнив землю у природоохоронній зоні річки Сапалаївки (рекреаційна зона "Сіті парк"). Він звертає увагу на те, що депутат заявляв в одному з інтерв’ю, що вклав у будівництво кілька мільйонів доларів, але не пояснює походження цих грошей. Науковець зазначає, що якби Україна була серйозною країною, то Покровський відповідав би за своє темне минуле та нинішні маніпуляції.

Адвокат громадянина Іспанії Наталія Матвіюк підтвердила, що у документах була невідповідність площі та номера квартири. На підставі цього, а також, що заявник іноземець та не розуміє української, спілкується розмовною англійською, але підписував документи українською, і подавали до суду щодо визнання цих документів недійсними. Проте всі три судові інстанції відмовили у задоволенні позову. Наскільки їй відомо, далі справа перебувала в Європейському суді з прав людини. Відповідач говорив, що договір укладали українською і пересилали на його офіційну пошту українською, а іспанець буцімто ознайомлювався з їхнім змістом та погоджувався підписувати такий договір без перекладу. Наразі право власності на квартиру не оформлене, іноземець просто відмовився підписувати акт приймання–передачі. Невідповідність номеру квартири забудовник пояснював тим, що деякі покупці купували по дві квартири, об’єднували їх, нумерація збилася, тому номер квартири змінився.

Три роки судової тяганини: громадянин Іспанії марно шукає справедливості в українських судах

Відповідно до договору купівлі-продажу майнових прав від 5 лютого 2015 року, ТзОВ "Казкова оселя" продавало громадянину Іспанії Роджеріо Ліма Рот об’єкт нерухомості – однокімнатну квартиру №20 загальною площею 38,3 метра квадратного на п’ятому поверсі будинку на вулиці Ветеранів, 21. Вартість квартири становила 30,946 тисячі доларів або 517,733 тисячі гривень. Цю суму іспанець сплатив на рахунок ТзОВ "Казкова оселя" 6 лютого 2015 року.

Договір на розробку дизайн-проекту він уклав 29 листопада 2015 року з ТОВ "Аріва дизайн груп". Оскільки товариство не розробило проект вчасно, він звернувся до Рівненського міського суду з позовом про стягнення суми з ТОВ "Аріва дизайн груп". Позов суд задовольнив.

У 2016 році Роджеріо Ліма Рот звернувся до Луцького міськрайонного суду з позовом про визнання договору купівлі-продажу майнових прав недійсним та застосування наслідків недійсності.

"Роджеріо Ліма Рот здійснює наукові дослідження в ЛНТУ, і у зв’язку з цим багато часу проводить в Луцьку. Тому він вирішив придбати власну квартиру для проживання в ній протягом терміну проведення досліджень.

5 лютого 2015 року Ліма Рот Роджеріо та ТОВ "Казкова оселя" підписали договір купівлі–продажу майнових прав. Згідно п. 2.1. вказаного Договору продавець продає, а покупець купує майнові права на об’єкт нерухомості у порядку та на умовах, передбачених даним договором, та у відповідності до норм Цивільного кодексу України, що визначають загальні положення про купівлю–продаж. Відповідно до п. 2.2. Договору сторони домовились, що об’єктом нерухомості, майнові права на який передаються за даним Договором, є квартира в об’єкті капітального будівництва за адресою: Волинська обл., м. Луцьк, вул. Ветеранів, буд. 21, з наступними характеристиками:

– Адреса: м. Луцьк, вул. Ветеранів, буд. 21.

– Поверх: 5.

– № квартири: 20.

– Загальна площа: 38,3 м.кв.

– Кількість кімнат: 1.

Пунктом 4.2. Договору визначено, що загальна вартість майнових прав на об’єкт нерухомості, що передаються продавцем покупцеві за даним Договором у доларовому еквіваленті становить 30 946, 40$ та підлягає сплаті у національній валюті України – гривні, відповідно до офіційного курсу НБУ на день підписання Договору (16,73 грн./дол. США), що становить 517 733,27 грн.

Позивачем було сплачено визначену вартість квартири у доларах США. Станом на 10.10.2016 р. офіційний курс НБУ гривні до долара США становив 25,84 грн./дол. США. Тому вартість квартири становить 799 654, 98 грн. Вказаний договір вважаємо недійсним", – йдеться у позові, у якому наведена низка підстав для того, щоб договір був визнаний недійсним.

Так, під час підписання вказаного договору позивач не розумів його змісту, істотних умов тощо у зв’язку з тим, що він є іноземцем – громадянином Іспанії, та взагалі не володіє українською мовою. Водночас, перекладу тексту договору під час його підписання здійснено не було. У свою чергу, позивач вважав, що він укладає не договір купівлі–продажу майнових прав, а договір купівлі-продажу нерухомого майна – квартири згідно характеристик, що зазначені вище.

Більше того, позивач навіть не мав уявлення про необхідність підписання додаткових документів – актів приймання-передачі, додаткових угод, обов’язковості проведення державної реєстрації права власності на нерухоме майно.

Відповідач запевнив позивача, що оплативши вартість квартири у розмірі 30 946, 40 доларів США, позивач отримає повне право володіння, користування та розпорядження вказаною квартирою, починаючи з 1 листопада 2015 року. Так, у відповідності до статті 673 ЦК України, продавець повинен передати покупцеві товар, якість якого відповідає умовам договору купівлі-продажу. У разі відсутності в договорі купівлі-продажу умов щодо якості товару продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, придатний для мети, з якою товар такого роду звичайно використовується.

"Слід підкреслити, що позивач, підписуючи зазначений вище договір, розраховував на те, що з 01.11.2015 р. він матиме змогу заїхати у свою нову вмебльовану квартиру. Однак натомість відповідач пропонує квартиру без проведення будь-яких ремонтних робіт, без дверей, сантехніки, укладення підлоги тощо, тобто в непридатному для негайного використання стані", – йшлося у позові.

Позивач просив визнати недійсним договір купівлі–продажу майнових прав від 05.02.2015 року, застосувати наслідки недійсності договору купівлі–продажу майнових прав шляхом зобов’язання ТОВ "Казкова оселя" повернути Ліма Рот Роджеріо 799 654, 98 гривні та стягнути з відповідача сплачений судовий збір.

Втім, 14 липня 2017 року Луцький міськрайонний суд відмовив у задоволенні позову.

Спроба апеляції та нова невдача

Після цього позивач звернувся з апеляційною скаргою до Апеляційного суду Волинської області. У скарзі він просив скасувати рішення Луцького міськрайонного суду.

"Вважаємо, що вказане рішення було прийнято при неповному з'ясуванні обставин, що мають значення для справи, постановлено з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає скасуванню", – йшлося у скарзі.

"Судом першої інстанції не було взято до уваги той факт, що під час підписання вказаного договору позивач не розумів його змісту, істотних умов тощо у зв’язку з тим, що він є іноземцем та взагалі не володіє українською мовою.

Водночас, перекладу тексту договору кваліфікованим спеціалістом під час його підписання здійснено не було. У свою чергу, позивач вважав, що він укладав не договір купівлі–продажу майнових прав, а договір купівлі-продажу нерухомого майна – квартири. Юридична природа договору купівлі-продажу майнових прав дозволяє інвестору, який придбав нерухоме майно у забудовника, отримати лише право на набуття права власності, а не саме право власності на нерухоме майно. Більше того, відповідач навіть не мав уявлення про необхідність підписання додаткових документів – актів приймання-передачі, додаткових угод, а також про вчинення додаткових дій для реєстрації права власності на квартиру тощо", – аргументували в апеляційній скарзі.

"Під час судового розгляду справи свідок Дубик К.І. підтвердив, що він особисто спілкувався з позивачем з метою підписання спірного договору, однак відповідної філологічної освіти, яка б свідчила про можливість останнього перекладати і розуміти Ліма Рот Роджеріо, відсутня.

Більше того, Дубик К.І. стверджував, що на підписання акту приймання-передачі квартири відповідно до договору купівлі-продажу майнових прав від 05.02.2015 р. він наполягав, щоб позивач прийшов разом з перекладачем. Однак під час підписання вказаного договору перекладач з невідомих причин не запрошувався.

Крім того, судом першої інстанції не взято до уваги той факт, що рекламні матеріали відповідача, які розміщувались на сайті і розповсюджувались в інші способи, містили макети квартир, які не відповідають дійсності. На макетах квартира повністю умебльована (в тому числі розміщені сантехнічні вироби, наявні двері, підлога тощо). Під час допиту свідка Дубика К.І. він підтвердив наявність таких рекламних матеріалів", – йшлося у скарзі.

Наголошували: "Слід підкреслити, що позивач, підписуючи зазначений вище договір, розраховував на те, що з 01.11.2015 р. він матиме змогу заїхати у свою нову вмебльовану квартиру. Однак натомість відповідач пропонує квартиру без проведення будь-яких ремонтних робіт, без дверей, сантехніки, укладення підлоги тощо, тобто в непридатному для негайного використання стані.

Більше того, позивачеві необхідно оформити своє право власності на спірну квартиру, додатково вчинивши низку дій, які не були передбачені договором купівлі-продажу від 05.02.2015 р. У той час, коли Ліма Рот Роджеріо вважав себе повноцінним власником цієї квартири з моменту підписання спірного договору".

Однак 28 вересня 2017 року Апеляційний суд Волинської області виніс ухвалу, якою відхилив апеляційну скаргу.

Остання надія на правосуддя України: касаційна скарга до Верховного Суду

Зрештою, позивач звернувся до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ з касаційною скаргою на ухвалу апеляційного суду Волинської області.

"Ліма Рот Роджеріо вважає, що вказані рішення прийняті з порушенням вимог чинного законодавства України, при цьому судами першої та апеляційної інстанцій не в повному обсязі з’ясовано обставини справи, які мають значення для правильного вирішення спору, неправильно та неповно досліджено докази, що призвело до невідповідності висновків суду обставинам справи, а також судами не вірно застосовано норми матеріального права, що потягло за собою неправильне вирішення спору", – йшлося у касаційній скарзі.

"Судами першої та апеляційної інстанції не було взято до уваги той факт, що під час підписання вказаного договору позивач не розумів його змісту, істотних умов тощо у зв’язку з тим, що він є іноземцем та взагалі не володіє українською мовою. Водночас, перекладу тексту договору кваліфікованим спеціалістом під час його підписання здійснено не було. У свою чергу, позивач вважав, що він укладав не договір купівлі-продажу майнових прав, а договір купівлі-продажу нерухомого майна – квартири.

Юридична природа договору купівлі-продажу майнових прав дозволяє інвестору, який придбав нерухоме майно у забудовника, отримати лише право на набуття права власності, а не саме право власності на нерухоме майно.

Таким чином, судом апеляційної інстанції не було взято до уваги той факт, що офіційного перекладу тексту спірного договору здійснено не було у той час, коли позивач є іноземцем і взагалі не володіє українською мовою.

Необхыдно також підкреслити, що під час судового розгляду справи у суді першої інстанції свідок Дубик К.І. підтвердив, що він особисто спілкувався з позивачем з метою підписання спірного договору, однак відповідної філологічної освіти, яка б свідчила про можливість останнього перекладати і розуміти Ліма Рот Роджеріо відсутня", – йшлося у касаційній скарзі.

Окрім того наголошували: "Забудовник забороняє здійснювати будь-яке перепланування квартир (у випадку купівлі майнових прав) після затвердження відповідного проекту на будинок, оскільки такі зміни неможливо буде внести в проектні документи. Відповідно виникатимуть проблеми з введенням будинку в експлуатацію. Цей факт також слугував підтвердженням позивачу того, що він купував квартиру, а не майнові права на неї.

У судовому засіданні представник відповідача підтвердив також наявність рекламних матеріалів із зображенням макетів вмебльованої квартири, які розміщувалися на сайті та в офісі відповідача.

Водночас, Апеляційним судом не взято до уваги той факт, що рекламні матеріали відповідача, які розміщувались на сайті і розповсюджувались в інші способи містили макети квартир, які не відповідають дійсності. На макетах квартира повністю умебльована (в тому числі розміщені сантехнічні вироби, наявні двері, підлога тощо). Під час допиту свідка Дубика К.І. він підтвердив наявність таких рекламних матеріалів".

"Позивач не погодився б підписувати договір, якби розумів, що це договір купівлі–продажу саме майнових прав і він стане власником квартири через невизначений період часу, з дотриманням додаткових процедур, що вимагатимуть від нього додаткових затрат часу і коштів", – відзначали у касаційній скарзі.

"Позивач вважає, що суди першої та апеляційної інстанцій надають перевагу олігархічним структурам, що є власниками ТОВ "Казкова оселя", у зв’язку з чим оскаржувані рішення постановлялись з порушенням вимог матеріального права. З урахуванням ситуації, що склалася, Ліма Рот Роджеріо змушений звертатися до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, а у випадку необхідності відновлення своїх законних прав та інтересів – до Європейського суду з прав людини", – наголошують у касаційній скарзі.

29 травня 2018 року Верховний Суд виніс ухвалу, якою відмовив у відкритті касаційного провадження.

Зневірившись у судовій системі України, іспанець звертається до Генпрокуратури

Для того, аби домогтися справедливості, Роджеріо Ліма Рот у лютому цього року звернувся з листом у Генпрокуратуру. У листі він вказує на корупцію у системі правосуддя України. Представники судової системи, з його слів, не дотримуються українських законів стосовно іноземців. Так, суди трьох рівнів (Луцький міськрайонний, Апеляційний суд Волинської області та Верховний Суд), на його думку, не поважають закони України, законодавство стосовно іноземців, ухвалюють суперечливі рішення, нехтують фактами та доказами, демонструють неймовірне зловживання владою, тому що корупціонери впливають на рішення цих судів. Іноземець просить про підтримку Генпрокуратури, бо вважає, що знайти правосуддя в Україні неможливо.

Як додаткові аргументи він наводить численні публікації у провідних європейських ЗМІ щодо високого рівня корупції в Україні, важливість створення антикорупційного суду, враховуючи рекомендації Венеційської комісії тощо.

"Заявник не отримав правосуддя в Луцьку, на рівні Волині та навіть у Києві через загрозливий вплив, який малі олігархи, такі як Андрій Покровський, здійснюють під "верховенством права" (якщо ми можемо використовувати цей вислів, коли ми говоримо про Україну). Явно і неодноразово представники судової системи повністю ігнорували законодавство, завжди позиціонуючи себе на стороні згаданого олігарха. Корупція явна. В Україні неможливо отримати якусь справедливість", – відзначає громадянин Іспанії.

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook