Медична реформа викликає чи не найбільше дискусій у суспільстві, бо стосується вона усіх, без винятку. 1 липня цього року розпочалася зміни із першої ланки медичної допомоги – сімейної медицини. З наступного року реформується стаціонарна та лабораторно-консультаційна ланки медичної сфери, у 2020 стартує реформа спеціалізованої медицини.

Читайте також: Уряд затвердив тарифи на медпослуги для пацієнтів

Про те, чи вдається втілювати в життя медичну реформу, які проблеми і перспективи медичної галузі на Волині, розповіла ТРК "Аверс" депутат облради від УКРОПу, голова постійної комісії з питань соціального захисту населення та охорони здоров'я Людмила Тимощук.

Наразі, волиняни ще обирають своїх сімейних лікарів. Людмила Тимощук зазначила, що теж уклала уже відповідну угоду із луцьким лікарем.

"Так мені зручніше і я буду звертатися до неї однозначно, – ствердила під час ефіру депутат. – Ще багато питань виникає у медиків до первинної ланки допомоги, не все працює у повну силу, але є сподівання, що до 2020 року усе налагодиться. Згідно з декларацією про реформу вторинної ланки невідкладна медична допомога і пологова (акушерська) допомога мають бути безкоштовні. Сподіваюся, що так воно і буде".

Сама Людмила Тимощук працює у вторинній ланці медичної допомоги – завідуючою родильно-гінекологічним відділенням Ківерцівської центральної районної лікарні. Тому проблеми галузі знає досить глибоко. І перша з них – відсутність медичних кадрів.

"Заслухали на засіданні комісії директора Луцького медичного коледжу, то вона ствердила, що різко зменшилася кількість вступників, - розповіла під час ефіру депутат. - У Ківерцівському і Ковельському медколеджах теж є недобір на держзамовлення. Молодь не йде навчатися. А не йде через те, що медик не захищений, не має відповідної заробітної плати, не має майбутнього. Міністерства охорони здоров’я та фінансів не розуміють, що найцінніше в людини є її життя і здоров’я, тому важливо, щоб люди, які стоять на боротьбі за це здоров’я, мали нормальну заробітну плату. Коли медична сестра після закінчення медколеджу отримує 2,5 тис. гривень, а за них ще потрібно винайняти житло, то за що вона має жити?".

Читайте також: В Україні визнаватимуть іноземні документи про післядипломну медосвіту

Ще, за словами Людмили Тимощук, кадрову проблему поглиблює відтік кваліфікованих працівників за межі України за більшими заробітками.

"В таких країнах, як Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, українські медичні дипломи визнають, і звідти запрошують медсестер на роботу. Заробітні плати в десятки разів більші. От молоді люди і їдуть, – зазначила депутат. – Сказати, що вони в захваті, то ні. Бо кожен заробітчанин отримує, хоч і більші гроші, але й втрачає багато, зокрема, сім’ї, соціальні гарантії. Їм важко. У мене з відділення уже поїхали 4 висококваліфіковані акушерки. Вони не всі працюють медиками. Приїжджають втомлені, але кажуть: ми за місяць заробляємо, як тут за рік (до тисячі євро). Нелегко знайти їм гідну зміну. Для того, щоб виховати нормальну акушерку, яка б працювала, потрібно як мінімум рік практики. В кожному відділенні є свої відмінності. В акушерському їх є дуже багато. От знову одна акушерка попередила, що за два тижні буде звільнятися, бо у неї два студенти, яких треба навчати, газ щоразу дорожчає. Стверджує: не виживуть, якщо не поїде на заробітки. Тепер я знову шукаю акушерку. Різними методами, щось обіцяю, навіть житло шукаю".

За переконанням Людмили Тимощук, в медицині мають працювати найкращі. Проте, доки не зміцниться соціальний захист медиків, не збільшиться ціна праці, не запрацюють пільгові програми надання житла молодим сім’ям, ситуація не зміниться, впевнена депутат.

Читайте також:

"В акушерстві працювали в пілотному швейцарському проекті у телемедицині, – розповіла Людмила Тимощук. – Переписувалися, нам давали консультації, але особливої користі ми не відчули. Для телемедицини потрібно, щоб усюди був Інтернет, а у сільській місцевості він не завжди є, або ж неякісний. Ще потрібно людей навчити правильно все описувати, щоб консультант, який сидить вище, дав якісну консультацію. Але 5 млрд кудись пішли".

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter