У 2018 році для врегулювання ситуації із затопленням квартири і відшкодування отриманого збитку, власникам житла слід керуватися Правилами утримання житлових будинків та прибудинкових територій, Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень і Цивільним кодексом України.

Читайте також: Нечесні орендодавці видумали спосіб, як заробляти на субсидіях

У цих документах затверджені норми, за якими проводиться фіксація ситуації, що виникла, визначення матеріальних збитків і його відшкодування, пише Domik.ua.

У разі затоплення житлового або нежитлового приміщення в багатоквартирному будинку слід вдатися до таких дій:

Крок 1. Зафіксувати факт затоплення квартири. Це дозволить вимагати компенсації завданих збитків в суді, якщо винуватці відмовляться добровільно оплатити ремонт житла.

Власнику квартири слід звернутися до балансоутримувача багатоквартирного будинку для складання "Акта про залиття, аварію, що сталася на системі центрального опалення, гарячого водопостачання (або холодного водопостачання). Форма акта затверджена наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 №76 "Про затвердження Правил утримання житлових будинків та прибудинкових територій".

Читайте також: В Україні заборгованість за житлово-комунальні послуги вже становить майже 40 млрд грн

Власникам квартири необхідно сфотографувати пошкодження, завдані затопленням.

Крок 2. Встановити розмір матеріального збитку, заподіяного затопленням. Щоб офіційно підтвердити розмір витрат на ремонт затопленої квартири, необхідно замовити проведення експертного дослідження.

Правила виконання дослідження прописані в "Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень". Інструкція затверджена наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5.

Так, будівельно-технічне дослідження проводиться на підставі заяви фізичної особи.

Будівельно-технічна експертиза дозволяє отримати відповіді на наступні питання:

• які ушкодження виникли в результаті затоплення;

• технічна причина пошкоджень;

• вартість ремонтно-будівельних робіт, які необхідні для ліквідації пошкоджень через затоплення;

• розмір заподіяного збитку об'єкту через затоплення.

Читайте також: На українців чекають нові правила оплати комуналки

Щоб провести експертизу, необхідно звернутися до експертної установи або до атестованого експерта.

Вартість дослідження в Києві в I кварталі 2018 року становить в середньому 5000 грн. Витрати на проведення експертизи можна стягнути з відповідача в судовому порядку, прописавши цю вимогу в позовній заяві.

Результати експертних досліджень надаються у письмовому вигляді.

Далі споживачеві можна ремонтувати приміщення.

Крок 3. Подати заяву в суд. Якщо винуватець аварії добровільно не відшкодовує збиток, заподіяний затопленням, власнику квартири слід звернутися в районний суд.

Обов'язкове пред'явлення документів, що підтверджують факт затоплення квартири і розмір заподіяної шкоди:

• акт про затоплення;

• експертне дослідження.

У ст. 1166 Цивільного кодексу України прописано, що майнові збитки, завдані неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю фізичної або юридичної особи відшкодовуються в повному обсязі особами, які заподіяли шкоду.

Читайте головні новини Волині та України також на наших сторінках у Facebook та Twitter