Вже понад 7 років пустує 17 гектарів землі поблизу Луцька. Військове містечко в урочищі села Гаразджа, на якому ще за радянських часів кипіла робота, тепер нікому не потрібне, - пише ТРК «Аверс».

У 2003 році Міноборони передало його у власність громади. Відтоді колишнім військовим містечком певний час опікувалася райдержадміністрація, потому фінансування на його охорону припинилося і все майно розікрали. Ще у 2008-му році знайшлася фірма, яка купила 3 гектари землі разом з об’єктом, однак покупці й досі не розрахувалася за неї. Продавці в особі регіонального відділення Фонду держмайна кажуть, що перепродали б землю, однак не можуть розірвати договір із попереднім покупцем, бо вже майже 5 років судяться. 

Про колишнє військове містечко нагадують лише моторошні будівлі. На 17-ти гектарах землі розміщувалося більше 32-х споруд. Все, що залишилося від них -  руїни. Ще у 2003-му році за розпорядженням кабміну військові містечка передавали громаді. Відтак військове містечко №42 у селі Лище передали Луцькій районній держадміністрації, а балансоутримувачем призначили територіальний центр соціального обслуговування. Довгий час об’єкт охоронявся, однак згодом на це забракло коштів. 

Потому районна райдержадміністрація відреклася від такої власності. Вже у 2007-му році визначили вартість містечка і виставили його на аукціон як товар. Покупці не забарилися. Два приватних підприємства виявили бажання придбати такий лот. Фірма «Ніксервіс» та «Земсервіс». 

У Фонді держмайна розповіли, що на аукціоні ПП «Ніксервіс» стало покупцем даного об’єкта. Здійснивши крок при проведенні аукціону, воно підвищило ціну і, відповідно, вартість становила 6 мільйонів 136 тисяч 666 гривень. Договір було укладено вчасно. 

Таким чином покупець зобов’язувався протягом 30 днів з моменту реєстрації договору розрахуватися з регіональним відділенням Фонду держмайна, однак сплатив лише третину. Своєчасно оплатити всю вартість ПП «Ніксервіс» не змогло, мотивуючи це складним фінансовим становищем і кризою підприємства. Щоб повернути державі кошти, які були визначені договором купівлі-продажу, представники Фонду держмайна звернулися до суду. 

Згідно з рішенням господарського суду, датованим 12.01.2010, було чітко визначено, що договір підлягає розірванню. В судовому порядку даний договір був розірваний і додатково стягнуто суму в розмірі 1 мільйон 480 тисяч гривень. 

Однак «Ніксервіс» подав рішення на апеляцію. Мовляв, оглянувши придбаний на аукціоні об’єкт, зрозуміли, що платити 6 мільйонів там немає за що, бо за період, поки містечко не охоронялося, його просто розікрали. Адвокат покупця зауважив: «Комунікації видерті всі. Це все йшло комунікації. Огорожа яка? Немає. Де стовпи? Ні одного стовпа немає; де були панелі – все зірвано, здерто». 

В свою чергу у Фонді держмайна розказали, що ПП «Ніксервіс» подало заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами, мотивуючи це тим, що було проведено експертизу і встановлено - вартість суб’єкта на сьогодні є нижчою. Згідно повторної оцінки, об’єкт коштував близько 2-х мільйонів гривень. Однак постановою Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу приватного підприємства залишили без задоволення. Втім фірма знайшла ще одну причину, аби справу переглянули. 

Фонд держмайна: «В касаційну інстанцію звернулася Лавейкіна О. В. про перегляд рішення і скасування попередніх у зв’язку з тим, що у неї є договір про спільну діяльність з приватним підприємством «Ніксервіс». Тобто вони уклали між собою договір, яким Лавейкіна зобов’язувалася надавати грошові кошти ПП «Ніксервіс», а він зобов’язувався погашувати цю заборгованість за договір купівлі-продажу об’єкта з аукціону. І зважаючи на цю обставину, касаційною інстанцією було скасовано усі попередні судові рішення. Мотивуючи це тим, що нібито є порушення прав третьої особи».

Між тим у Фонді держмайна вважають, що в такий спосіб покупці просто затягують процес. Судова тяганина триває вже 4-й рік. Останнє рішення суду було на користь «Ніксервісу». Однак Фонд держмайна, не погоджуючись із таким рішенням, знову подав на апеляцію. Крім того, «Ніксервіс» все ще залишається у боргах: фірма досі не сплатила 259 тисяч гривень за охорону об‘єкту, яка здійснювалася до проведення аукціону. 

Тривалий час підприємство «Ніксервіс» також орендувало решту 17 гектарів землі у Лищенської сільської ради, однак і там заборгувало 30 тисяч, в зв’язку із чим договір і було розірвано. Грошей орендарі так і не повернули. Дізнатися чому підприємство у таких боргах журналісти не змогли. За номером телефону фірми ніхто не відповідає – лише гудки у слухавці.