Нові правила оцінки майна, без якої не обійдеться жодна угода з нерухомістю, починають діяти в України з 1-ого серпня. Оцінювачі прогнозують: черги до них виростуть, а ціни на їх послуги збільшаться у 3-5 разів. Окрім того, значно збільшилися витрати представників цієї професії для отримання сертифікатів, - пишуть «Вести».
Згідно з постановою Кабміну, діяльність оцінювачів, які працювали за старими правилами, закінчується 31 липня. Вже з 1-ого серпня їх звіти не будуть приймати нотаріуси. Для нової ліцензії потрібно пройти навчання за 5 тисяч гривень і скласти іспит.
На сьогодні, судячи з даних сайту Фонду держмайна, що регулює діяльність оцінювачів, з 10177 оцінювачів кваліфікаційний іспит здали 249 чоловік, а іспит керівника суб'єкта оціночної діяльності (їх більше 3 тисяч) - 166 осіб.
Незважаючи на такі складнощі, у Фонді держмайна заявляють, що документів, які скасовували б або переносили б вступ в силу нових правил оцінки майна, немає. Утім, оцінювачі сподіваються, що правила все ж відкладуть.
Як пише видання, зараз оцінювачі беруть за свої послуги від 200 (стара однокімнатна квартира) до 1,5 тисячі гривень, а буде, в 3-5 разів більше. Самі оцінювачі пояснюють це тим, що потрібно «відбити» витрати на навчання.
Так, відмовитися від оцінки нерухомості можна. Висновок оцінювача (ціну вираховують на основі аналізу декількох оголошень про продаж подібних об'єктів) - обов'язковий документ для нотаріуса при будь-якій угоді з нерухомістю. Він потрібен для вирахування обсягу збору до Пенсійного фонду (1% від вартості квартири) і держмита (також 1%). Окрім того, якщо квартира знаходиться у власності продавця менше трьох років, йому потрібно заплатити ще 5% від її вартості.
Домовитися з оцінювачами про зменшення вартості оцінки можна, але тільки за умови, що квартира купується без кредиту (у цьому випадку буде заперечувати банк) і якщо вона коштує не багато. Наприклад, якщо її вартість становить 50 тисяч доларів, оцінювач зможе знизити ціну максимум на 2-3 тисячі доларів, що зекономить 300-500 гривень при сплаті податків, мита та зборів або ж 450-650 гривень, якщо потрібно платити податок 5%.
Оцінювачі, які отримали документи, що дозволяють робити оцінку нерухомості за новими правилами, вже повідомили банки і нотаріусів про свої нові розцінки - від 3,5 тисячі гривень (за однокімнатну) до 7-8 тисяч гривень (за трикімнатну) і вище (приблизно по 100 гривень за кожен метр квадратний). Неофіційно розповіли, що такі ціни протримаються декілька місяців, поки довчаться інші оцінювачі.
Усі дані про квартиру внесуть у Єдину базу оцінки майна, ключ до якої повинні будуть отримати оцінювачі та нотаріуси. Базу обіцяють захистити від хакерських атак і підробок. Ще одна новинка - огляд квартири, який проводили оцінювачі перед складанням звіту, за новими правилами, необов'язковий. Відповідальність за всі дані про квартиру (ремонт, стан комунікацій) тепер несе власник квартири.
Коментарі
коментарів немає