Зміни на законодавчому рівні, а також спрощення процесу видачі дозволів на розробку надр повинні зробити процес максимально цивілізованим, а державі – отримати вигоду від видобутків у вигляді податків до місцевих бюджетів.

Про це стало відомо під час спільної прес-конференції виконувача обов’язків Міністра екології та природних ресурсів, представників місцевої влади та силових структур сьогодні, 11 серпня, - пише  Інформаційне агентство Волинські Новини.

Виконувач обов’язків Міністра екології та природних ресурсів Світлана Коломієць заявила, що сьогодні встигла побачити як нелегальний, так і легальний метод видобутку. Вона зауважила, що знайти перший - в рази важче. З її слів, нелегальний видобуток - скрізь, і це явище справляє трагічне враження. Йдеться про понівечені землі та ділянки під видобуток. Також виконувач обов’язків Міністра екології та природних ресурсів на місці зустріла копачів, які тікали.

Світлана Коломієць каже, що підходити до процесу видобутку та розробки надр потрібно комплексно. Зокрема, на Волині є установи, які використовують сучасний підхід до видобутку, рекультивують землі тощо. Проте, це швидше виключення, а не правило.

Над вирішенням проблеми нелегального видобутку працює місцева та центральна влада, в тому числі за законодавчому рівні. Так, у квітні 2015 року ухвалили закон про видобуток та реалізацію бурштину, у вересні його чекає друге читання. На думку Світлани Коломієць, це - перший важливий та необхідний крок для переведення процесу видобутку у правове поле.

Проректор ПВНЗ «Інститут Тутковського» Олександр Бобров зауважив, що важливим є розуміння влади і громадськості того, що проблема незаконного видобутку має бути вирішена комплексно. Для цього, на думку експерта, потрібно створити широко розгалужену мережу стадій видобутку: починаючи з розвідувальних робіт, закінчуючи видобутком та рекультивацією використаних земель, а також вільний ринок у цій сфері.

Бобров переконує, що для того, аби зробити видобуток максимально «цивілізованим», слід максимально спростити процес видачі дозволів на розробку надр. З його слів, нині процес отримання дозволу займає від півтора до 3 років, а скоротити його потрібно до 2-5 місяців.

На його думку, закон щодо легалізації видобутку та реалізації бурштину в Україні враховуватиме інтереси місцевого населення. Воно потенційно входитиме до створених старательських артілей, та відповідно легально зароблятиме на діяльності, яка сьогодні дощенту незаконна.