Мови, засновані на різних граматичних принципах, активують у людини, що їх слухає, області мозку, відповідальні за різні види пам\'яті, повідомляють канадські й американські вчені в статті, опублікованій в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences. 

Деякі мови, які називають аналітичними, наприклад, англійська, передають відносини між суб\'єктом і об\'єктом дії через порядок слів у реченні. Інші - флективні мови, до яких відноситься, наприклад, російська мова, використовують закінчення, допоміжні слова та інші знаки, що виражають синтаксичну роль слів, а їх положення в реченні часто може бути довільним. 

Аарон Ньюмен (Aaron Newman) з університету Далхаузі в Канаді і його колеги показали, що принцип, за допомогою якого мова передає сенс, впливає на механізм його сприйняття. Мови, де головну роль грає порядок слів, активують, зокрема, ділянки мозку, відповідальні за короткочасну пам\'ять, тоді як флективні мови - процедурну пам\'ять, яку ми використовуємо для звичних дій.

"Це дуже витончені результати, можливо, навіть більш цікаві, ніж ми могли розраховувати", - сказав Ньюмен, чиї слова наводить Science News.

Учені вивчили сприйняття мови слабочуючих людьми, які говорять на амслені, американський мові жестів. У цій мові для передачі сенсу пропозиції можна користуватися як тільки порядком слів, так і додатковими знаками, наприклад, показуючи жест з певного боку тіла. 

Учасники експерименту дивилися відеозапис, на якому один із співавторів показував дві пропозиції різними способами. Пропозиції "Бабуся Джона годує мавпу щоранку" і "Тюремний наглядач каже, що всі малолітні злочинці будуть помилувані завтра" були підібрані так, щоб їх значення не змінювалося в залежності від того, яким способом їх показують. 

Під час експерименту активність мозку випробовуваних контролювалася за допомогою функціональної магнітно-резонансної томографії.

Дослідники виявили, що коли учасники бачили пропозиції, сенс у яких передавався тільки порядком слів, в їх мозку активувалися зони, пов\'язані з короткочасною пам\'яттю, наприклад, нижня лобова звивина, середня скронева звивина і нижня Тім\'яна доля. На думку вчених, це пов\'язано з тим, що для розуміння такої пропозиції необхідно утримувати всі слова в короткочасній пам\'яті.

У випадку з пропозиціями, що містять додаткові знаки, активувалися області, пов\'язані з побудовою та аналізом комбінаторних структур, процедурної пам\'яті. Цю пам\'ять людина використовує для виконання "автоматичних" дій, наприклад, при їзді на велосипеді або автомобілі. Це, за словами Ньюмена, може вказувати на те, що обробка таких пропозицій теж проходить "автоматично".

"Те, про що вони говорять, на мій погляд, не позбавлено сенсу. Але важливо буде досліджувати також і усні мови, що відрізняються за граматичним принципами, щоб зрозуміти, чи залишаються вірними ці висновки", - зауважила колега дослідників Карен Емморей (Karen Emmorey) з університету штату Каліфорнія в Сан-Дієго, повідомляють РІА Новини.