Російські вчені з Об\'єднаного інституту ядерних досліджень (ОІЯД) в Дубні спільно з американськими фізиками вперше в історії успішно синтезували 117-й елемент таблиці Менделєєва.

Для синтезу 117-го елемента мішень з 97-го елемента, берклію-249, отриманого в Окриджській національній лабораторії (США), обстрілювали іонами кальцію-48 на прискорювачі У-400 Лабораторії ядерних реакцій ОІЯД.

"Ми достовірно зафіксували шість подій народження ядер 117-го елемента і заповнили таким чином порожнє досі місце в таблиці Менделєєва між 116-м і 118-м елементами", - сказав керівник експерименту академік Оганесян.

Експеримент із синтезу 117-го елемента розпочався 27 липня 2009 року. Вченим важливо було встигнути отримати результат менше, ніж за рік, оскільки період напіврозпаду берклію 320 днів, а це означає, що половина мішені за цей час розпадеться.

Ядра найближчих сусідів унунсептію існують миті, а потім розпадаються. Тому про практичне застосування унунсептію говорити поки не доводиться.

За часів СРСР в лабораторії були отримані 104, 105, 106, 107, 108 елементи. Тут же були синтезовані вперше надважкі елементи з атомними номерами від 112 по 116 і найважчий на сьогодні 118-й елемент. Тепер ученим вдалося заповнити пропуск і синтезувати 117-й елемент.

Однак успіх експерименту ще не означає остаточне визнання досягнення. Для міжнародного визнання результату потрібно, щоб ту ж реакцію повторила інша лабораторія.

З успіхом синтезу 117-го елемента експеримент не закінчується. Вчені мають намір вивчити хімічні властивості 113-го елементу, який в експерименті зі 117-м проіснував цілі 5,5 секунди - значно довше, ніж у будь-яких інших експериментах.

"Перші попередні експерименти пройдуть у квітні-травні. Але на повноцінний експеримент нам вже не вистачить берклію - з отриманих з Окриджа 22 міліграмів після фізичного експерименту у нас залишилося лише близько 3,5 міліграма. Але наша співпраця з американськими колегами буде продовжена, у тому числі і за програмою берклій-249 ", - сказав директор Лабораторії ядерних реакцій імені Флерова професор Сергій Дмитрієв.

За його словами, вивчення хімічних властивостей нових надважких елементів є одним з найбільш актуальних завдань сучасної ядерної хімії.