Учора на засіданні уряду міністр юстиції Олександр Лавринович представив проект нового закону «Про столицю України — місто-герой Київ».

У ньому пропонується скасувати посаду мера міста і розділити його обов\'язки між двома чиновниками — головою міської ради і головою міської адміністрації. Перший обиратиметься з числа депутатів міської ради шляхом таємного голосування. А другого призначатиме особисто Президент України за поданням Кабінету міністрів. Таким чином, у разі ухвалення такого закону кияни позбудуться права вибирати мера. Замість нього управляти столицею буде губернатор, підконтрольний Главі держави. 

Згідно чинному закону, голову Київради обирають кияни під час прямих виборів. Тільки після цього Президент повинен затвердити цю кандидатуру як голову міськадміністрації. Саме ця норма час від часу використовувалася Президентом для тиску на міського голову. 

Столичні депутати стривожені ініціативами нового уряду. На їхню думку, це спроба запобігти небажаному результату, який може отримати партія влади на майбутніх місцевих виборах у Києві. Якщо законопроект буде схвалений, то, незалежно від результатів волевиявлення киян, столицею управлятиме людина Президента, пише «Дело». 

Підготовлений Мін\'юстом новий проект закону викликав гостру дискусію навіть у самому Кабміні. Свої зауваження до проекту закону висловили декілька віце-прем\'єрів. У результаті документ вирішили відправити на доопрацювання. 

У розпорядженні видання опинився текст законопроекту «Про столицю України — місто-герой Київ», розробленого Мін’юстом. Згідно тексту документа, голова міськради, якого депутати обиратимуть самі, матиме вельми обмежені функції. Він вестиме засідання міськради, затверджуватиме його порядок денний, братиме участь у підготовці законопроектів. У голови столичної міськради буде два заступники, яких обиратимуть депутати. 

На відміну від голови міськради, глава Київміськадміністрації, що призначається Президентом, матиме ширші повноваження. Він готуватиме до розгляду міськради бюджет міста, узгоджуватиме кандидатури керівників комунальних підприємств. Крім того, він зможе зупиняти дію актів міських і районних органів самоврядування, якщо вони не відповідають Конституції, вносити пропозиції про передачу або продаж комунальної власності. Інша революційна норма — скасування райдержадміністрацій. Замість них усі функції виконуватимуть голови райрад, повідомляє «ForUm». 

Нагадаємо, 7 квітня Кабінет міністрів не зміг затвердити законопроект, що припускає внесення змін до Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ».