Україна може знову позбутися частини своєї території.
Потихеньку, без оголошення війни, її намагається «відкусити» наша сусідка — Румунія. Рік тому вона відсудила у нас декілька десятків квадратних кілометрів чорноморського шельфу біля острова Зміїний (на яких виявлені значні запаси нафти і газу), а зараз знову намагається пред'явити територіальні претензії.
Як повідомив нардеп Геннадій Задирко (БЮТ), вони стосуються невеликого (1500 на 800 м) нежилого острова Майкан на Дунаї (по якому проходить кордон) між містами Килія і Вилкове. За міжнародним правом, коли кордон між країнами йде по річці, він проходить по фарватеру, якщо сторони не домовилися інакше. Але фарватер, що проходив між великим островом Бабін (Румунія) і нашим островом Майкан, обмілів, замулився, і тепер судна ходять між Майканом і українським берегом. На цій підставі рік тому румуни уперше заявили про перенесення кордону, після чого Майкан би став румунським. Як повідомили в Держприкордонслужбі, у квітні 2010 року повинен пройти новий раунд переговорів, пише «Сьогодні».
Україна проти перенесення кордону: як повідомили у МЗС, її незмінність зафіксована в договорі про добросусідство від 2003 року. Є й економічна сторона: з часу, коли Україна п'ять років тому побудувала глибоководний вихід із Дунаю у Чорне море через гирло Швидке, все більше кораблів вважають за краще йти по ньому, а не по румунських протоках, адже наші беруть за прохід дешевше. Якщо кордон перенести, судноплавний коридор тут стане спільним і гроші доведеться ділити навпіл. «Румунії потрібний не острів, а канал (читай — гроші — ред..)», — говорить Задирко.
Суперечку не винесено на розгляд міжнародного суду, але поступатися добровільно островом не можна, упевнений Задирко. Адже, якщо замулиться фарватер нижче за течією, між островами Бабін і Єрмаков, його також тоді доведеться віддати румунам. Аналогічна ситуація на Чорному морі з Керч-Єнікальським каналом, на кордоні Росії й України. Канал наш і по ньому йдуть судна, а кордон проходить південніше. Якщо зараз поступитися румунам, немає гарантії, що і Росія не зажадає на цій підставі пересунути кордон північніше на фарватер каналу.
Як повідомлялося, 3 лютого 2009 року Міжнародний суд ООН у Гаазі (Нідерланди) виніс постанову, в якій зазначив, що о.Зміїний не може вважатися частиною прибережної лінії України у визначенні серединної лінії при делімітації континентального шельфу і виняткової економічної зони. Міжнародний суд ООН також вирішив не враховувати диспаритет у довжині прибережної лінії України і Румунії в Чорному морі при делімітації континентального шельфу і виняткової економічної зони.
Справа про делімітацію континентального шельфу і виняткові економічні зони України і Румунії у Чорному морі знаходилася в суді за ініціативою Бухареста з 2004 року. 16 травня 2006 року Україна подала до Міжнародного суду ООН контр-меморандум, повідомляє «ForUm».
Коментарі
коментарів немає