Вчені відкрили два нові різновиди антитіл людини, які в експериментах з інфікованими клітинами показали здатність справлятися з 90% відомих штамів вірусу СНІДу, що може наблизити створення вакцини від СНІДу і поліпшити існуючі методи лікування цієї хвороби, йдеться у двох статтях, опублікованих у журналі Science. 

Автори досліджень, вчені з дослідницького центру вакцин американського Національного інституту дослідження алергій та інфекцій (National Institute of Allergy and Infectious Diseases - NIAID), виявили два антитіла - VRC01 і VRC02 - у зразках сироватки крові людей, заражених ВІЛ. 

Експерименти показали, що ці антитіла здатні приєднатися до ділянок оболонки вірусу імунодефіциту (ВІЛ-1), які мало відрізняються у різних штамів вірусу, що робить ці антитіла практично універсальним зброєю проти ВІЛ. 

Традиційний метод вакцинації від вірусних хвороб - щеплення людині живого ослабленого вірусу, щоб він, перехворівши в легкій формі, придбав довічний імунітет, - у разі СНІДу не працює, оскільки не відомо жодного випадку одужання людини, інфікованої ВІЛ, будь-яке зараження веде до захворювання. 

"Тому вчені намагаються знайти" мішені ", ділянки вірусу, які викликають утворення антитіл широкого спектру дії. Антитіла, що нейтралізують ВІЛ-1, утворюються в організмі інфікованих людей, і вивчення імунної відповіді у формі антитіл, зумовлених природною інфекцією, може підказати нам дизайн дієвої вакцини ", - сказала РІА Новини, коментуючи дослідження, провідний науковий співробітник Відділу іммунобіологіі СНІДу Інституту імунології Ірина Николаєва. 

Вона додала, що освіта таких антитіл - досить рідкісна подія, тому важливо знайти і вивчити такі антитіла. 

Пошук антитіл, здатних нейтралізувати штами ВІЛ, в усьому світі ускладнюється тим, що вірус постійно змінює білки на оболонці, так що імунна система не може розпізнати його. Внаслідок цих мутацій у світі існує величезна кількість різновидів ВІЛ. Однак учені змогли ідентифікувати кілька областей вірусної оболонки, які залишаються майже незмінними і однаковими у всіх штамів. 

Автори статті Сюлін У (Xueling Wu) і його колеги знали, що більшість антитіл широкого спектру дії реагують на білки оболонки частинок вірусу іммуннодефіціта - глікопротеїн gp120, який приєднуються до особливого ділянці на поверхні клітини (рецептора CD4). Ділянка вірусного білка gp120, що зв\'язується з CD4, називають "ділянку зв\'язування з CD4" (СD4-binding site, CD4bs), він добре захований від пізнавання його імунною системою. 

Разом з тим, цей фрагмент вірусного білка дуже мало змінюється в залежності від штаму. Вчені визначили можливі характеристики антитіла, яке буде здатне зв\'язуватися з ним. Потім вони перебрали безліч зразків сироватки крові ВІЛ-інфікованих людей і відібрали клітини, які виробляють необхідні антитіла. 

Інша група дослідників під керівництвом Тунціна Чжоу (Tongqing Zhou) проаналізувала методом кристалографії молекулярну структуру одного з цих двох нових антитіл, VRC01. 

"Ці дослідження ... представляють собою висококваліфіковано виконане логічне продовження робіт з пошуку мішеней для утворення вірус-нейтралізуючих антитіл та дизайну вакцин проти ВІЛ-інфекції, СНІДу", - сказала Николаєва.