Причиною авіакатастрофи під Смоленськом, в якій загинув президент Польщі Лех Качиньський і ще 95 осіб, стала неадекватна поведінка захмелілого глави держави, заявив скандально відомий депутат польського сейму Януш Палікот з партії "Громадянська платформа". 

- Польська прокуратура: літак міг розбитися в штучному тумані, наведеному Росією
- Росія досі не передала Польщі оригінали “чорних скриньок" літака Качинського, каже польський генпрокурор

За його словами, версія про фатальну роль самого екс-президента в трагічних подіях 10 квітня є найбільш імовірною. Приводів думати інакше Палікот не бачить. "Тепер нам треба з\'ясувати, чи не був Качиньський насправді п\'яний, коли сідав на борт літака, і чому він запізнився до вильоту на 25 хвилин", - заявив депутат у четвер, передає NEWSru.com. 

Особливо емоційну реакцію в польському суспільстві викликали слова парламентаря про те, що на руках колишнього президента залишилася кров загиблих разом з ним людей і що його сім\'я повинна вибачитися перед його "жертвами", пише The Wall Street Journal. 

Партія "Право і справедливість", яку заснували брати Качиньські, відмовилася коментувати слова епатажного політика. Зате в партії "Громадянська платформа", членом якої є Палікот, вже прозвучали вимоги відрахувати депутата з її лав. 

Сам Палікот є польським мультимільйонером, що збив статки на виробництві алкогольних напоїв. Останнім часом за життя екс-президента він неодноразово заявляв, що той алкоголік, так що нинішню заяву можна вважати продовженням цієї теми. 

Зазвичай його заяви в Польщі, що звикла до витівок Палікота, сприймають з меншою серйозністю. Якось на прес-конференції він виступив з критикою політичного курсу партії "Право і справедливість" і, щоб довести переконливість своєї позиції, почав розмахувати пістолетом в одній руці і секс-іграшкою в другій. А на телеефір, де брав участь, приніс поросячу голову, що в мафіозних колах, за його словами, вважається оголошенням війни. Цей дар Палікот підніс польській Федерації футболу. 

Польська прокуратура: літак міг розбитися в штучному тумані, наведеному Росією

Тимчасом у Польщі з\'явилися нові теорії змови про причини краху президентського Ту-154 під Смоленськом. Польська прокуратура припустила, що туман, який обмежував видимість у зоні російського аеропорту, було створено штучно безпосередньо перед прильотом Качиньського і тих, що його супроводжували, пише The Daily Telegraph. 

Польські прокурори звернулися до США, щоб дізнатися, чи можливо це взагалі, з технічного і наукового погляду. Крім того, Варшава відправила до Штатів запит про отримання фотографій з американського супутника в надії, що ці знімки проллють світло на погодні умови в районі катастрофи. Польські експерти хочуть відстежити, як мінялася погода під Смоленськом до краху літака і після нього, пише Gazeta Prawna. 

Але це не єдина теорія змови, яку поляки хочуть перевірити за допомогою американців. Слідчі також надіслали запит, в якому вирішили дізнатися, чи можливо впливати на бортові комп\'ютери дистанційно. Іншими словами, у Варшаві не виключають ймовірності, що хтось спеціально збивав покази навігаторів і інших комп\'ютерів, що фіксують дані про політ, щоб перешкодити пілотам приземлитися. 

Водночас Варшава попросила у американської розвідки записи переговорів, які велися з борту літака через супутник. Подібні заходи є частиною програми НАТО. У Польщі відомо, що за декілька хвилин до катастрофи Качиньський розмовляв зі своїм братом Ярославом. Слідчі хочуть переконатися, що найбільш важливі персони були в курсі посадки під Смоленськом. 

Представник польської прокуратури підтвердив, що запит про правову допомогу було направлено до США, проте відмовився давати докладніші коментарі. Запит був направлений у понеділок, після того, як було отримано попереднє підтвердження готовності надати такого роду допомогу. 

Хоча польські слідчі і наголошують, що заяви про штучний туман і дистанційне керування навігаторами є виключно гіпотезами, які ще потрібно перевірити, але їх розбір на офіційному рівні може тільки збільшити кількість прихильників теорії змови, які звинувачують у всьому Росію. 

Артур Горський, член польського парламенту від партії "Право і справедливість", висловив думку, що Росія насправді хотіла перешкодити присутності польського лідера на торжествах на згадку про катиньську трагедію і тому намагалася штучно змінити маршрут польоту президентського Ту-154. 

Росія досі не передала Польщі оригінали "чорних скриньок" літака Качинського, каже польський генпрокурор

Росія досі не передала Польщі оригінали "чорних скриньок" літака президента Качинського, що зазнав катастрофи біля Смоленська у квітні цього року. Як, про це заявив генеральний прокурор Польщі Анджей Серемет в ефірі одного з польських телеканалів, передає УНІАН. 

За його словами, російська влада за майже три місяці після катастрофи надала Польщі матеріали лише за одним із п’яти офіційно надісланих звернень. При цьому навіть в отриманій відповіді на звернення немає всіх матеріалів, які просила надати польська прокуратура. 

Серемет назвав непорозумінням заяву віце-прем’єр-міністра Російської Федерації Сергія Іванова, який напередодні сказав, що Росія передача Польщі усі матеріали слідства. 

"Його слова дещо були вирвані з контексту", - сказав генпрокурор, зауваживши, що мова йшла про матеріали, які передав Міждержавний авіаційний комітет. 

Серемет повідомив, що польська сторона досі не отримала від росіян оригінали "чорних скриньок" президентського літака ТУ-154, супутниковий телефон, що був на його борту, ноутбуки та телефони пасажирів, а також зброю охоронців. 

Водночас генпрокурор позитивно оцінив співпрацю з росіянами, визнавши лише, що вони могли б швидше опрацьовувати надіслані поляками звернення. 

За його словами, польські слідчі у зверненнях просили надати дозвіл на проведення допиту диспетчера Смоленського аеродрому та пілотів російського Іл-76, який намагався здійснити посадку за кілька хвилин до авіакатастрофи літака Качинського. Серед матеріалів, про які просить польська сторона, також результати розтинів жертв катастрофи. 

Зазначимо, польський урядовий літак Ту-154 розбився під Смоленськом вранці 10 квітня. Однією з причин авіакатастрофи могли стати застарілі дані про погоду, передані гідрометеорологічним центром Збройних сил Польщі пілотам лайнера. Раніше повідомлялося, що прокуратура Польщі розглядає чотири версії катастрофи Ту-154.