Групі фахівців з Швейцарії, Франції, Німеччини, Ірландії і США вдалося повернути мишам зір за допомогою фоточутливого білка, повідомляє УКРІНФОРМ з посиланням на Science.

Для дослідження вчені взяли мишей, що страждають на спадкові захворювання сітчатки, при якому порушується світлочутливість фоторецепторыв ока (колбочок). У сітчатку гризунів внесли гени архей (примітивних одноклітинних організмів, близьких до бактерій, але що виділяються в окреме царство), які відповідають за вироблення фоточутливого білка халородопсина. Внаслідок колбочки в сітчатці хворих мишей почали самостійно виробляти халородопсин, що привело до відновлення світлочутливість рецепторів. Оцінивши поведінку гризунів після генної терапії, вчені прийшли до висновку, що тварини знову одержали здатність бачити. Після цього дослідники аналогічним чином змогли відновити світлочутливість клітин сітчатки людини в лабораторних умовах.

Незважаючи на успішне застосування генної терапії, відновлені колбочки, на відміну від здорових фоторецепторів, втратили здатність пристосуватися до умов різної освітленості. За словами вчених, найкраще колбочки реагували на яскраво-жовте світло, аналогічне сонячному в безхмарний день. Для того щоб обійти цю перешкоду, дослідники планують розробити спеціальні окуляри з вбудованими світлочутливими камерами, які будуть регулювати інтенсивність світла, що потрапляє в око пацієнта.