У Цюріху (Швейцарія) витягнуто зі сховища рукописи Франца Кафки, права на які вже більш ніж два роки не можуть поділити Національна бібліотека Ізраїля і дві громадянки цієї країни, передає УКРІНФОРМ з посиланням на Лента.ru.

Наразі німецькі літературознавці приступили до вивчення архіву, який, як вважається, включає в себе безліч неопублікованих рукописів письменника, а також листи, малюнки і листівки.

Швейцарські сейфи з паперами Кафки відкрили за постановою ізраїльського суду. Тижнем раніше він також розпорядився розпечатати банківські скриньки в Тель-Авіві, де зберігалася інша частина архіву письменника.

За даними The Guardian, судові тяжби навколо архіву Кафки викликані тим, що досі не ясно, хто є законним власником цих паперів. Як відомо, Кафка залишив свої рукописи другові та душенаказувачу Максу Броду і своїй коханій Дорі Діамант, розпорядившись спалити всі папери. Діамант дійсно знищила частину паперів, а листи і записники, які вона вирішила зберегти, зникли після обшуку, проведеного в її берлінськоі квартирі гестапівцями на початку 1930-х років. Брод же нічого спалювати не став. Він опублікував ряд творів Кафки, які не були видані за житті письменника, і продовжував зберігати його рукописи. У 1939 році Брод разом з архівом втік з Європи до Палестини, а у 1956-му сховав спадщину Кафки в одному з швейцарських банків. Надалі частину цього архіву Брод віддав бібліотеці Оксфордського університету.

При цьому деякі рукописи Кафки зберігалися і в квартирі Брода в Тель-Авіві. Ця частина архіву після смерті власника в 1968 році перейшла його секретарці і, ймовірно, коханці Естер Хоффе. Відомо, що щось з паперів жінка продала (зокрема, рукопис "Процесу", який згодом дістався одній з німецьких бібліотек), щось вмістила на зберігання в банки. Деяку частину архіву Хоффе зберігала у себе вдома в Тель-Авіві. Після смерті жінки в 2008 році рукописи, що належали їй, перейшли в руки її дочок, Єви і Руфі. У подальші два роки Національна бібліотека Ізраїля через суд добивалася того, щоб сестри відкрили архів. Як аргумент фахівці наводили ту обставину, що старовинні рукописи, найвірогідніше, зберігаються в невідповідних умовах, що відбивається на їх стані.

Крім того, існує лист Брода, в якому говориться, що він заповідав архів Національній бібліотеці. Фахівці не виключають, що заповіт Брода може знаходитися серед паперів, які сестри Хоффе відмовлялися оприлюднювати.