Учені Донецька розробили унікальну технологію безреагентного очищення води. Розробка ця захищена Євразійським патентом і патентом України, а науково-технічна рада Міністерства з питань житлово-комунального господарства країни визнала її відповідність найсучаснішим вимогам енергозбереження й охорони природи, рекомендувавши до широкого впровадження на об\'єктах комунальної теплоенергетики України.

Авторами розробки стали фахівці донецької корпорації "ПромЕкономСервіс". Кореспондент УКРІНФОРМу зустрівся із заступником голови правління корпорації Олексієм Рябчиним і попросив розповісти, в чому унікальність запропонованої технології і яке практичне значення вона може мати в житлово-комунальному господарстві країни.

- Олексію Михайловичу, з дитячих книжок відомо, що Мийдодір, "умивальників начальник і мочалок командир" милом запашним і рушником пухнастим бореться з нечепурами. Чим схожа і чим відрізняється від нього створена вами безреагентна антинакипна установка?

- На відміну від Мийдодіра, який нечепуру умивав водою, ми миємо саму цю воду. Практика показує: вона у нас часто жорстка, мінералізована, багата на усілякі солі. Для обладнання, скажімо, котелень або теплопунктів, а також компресорів до недавнього часу це було справжнім прокляттям. На обладнанні відкладався накип, воно втрачало теплопровідність, щоб підтримувати температуру, доводилося більше витрачати газу або вугілля, часто вдаватися до ремонтів. Щоправда, комунальники як могли боролися з утворенням накипу, використовували для цього дорогі реагенти, але допомагало це мало. Обладнання все-таки доводилося міняти.

- Що ж запропонували для вирішення цієї проблеми фахівці вашої корпорації?

- А запропонували ми мити - очищати воду ще до того, як вона потрапляє в обладнання котелень, компресорів і теплопунктів. Для цього розробили спеціальну установку, яка складається з двох модулей- двоступеневого реактора та електронної частини. Але головне все-таки в тому методі, який нині використовується для очищення води. Це метод її електрохімічної обробки - електродіаліз. Це головне ноу-хау нашої розробки. Діє установка від звичайної розетки, використовує електроенергії не більш за просту електролампочку. Весь накип збирається в установці, через кожних 30-40 днів вибирається і ліквідовується. Саме обладнання тих же котелень, теплопунктів і компресорів тепер надійно захищене.

- Що дає це комунальникам із практичної точки зору?

- Вигоди тут безперечні. За найскромнішими підрахунками, кожна котельня економить за рік до 200 тисяч гривень. На 10% скорочується витрата палива, надійніше працює обладнання, легше воно і в експлуатації. Окупається ж наша установка всього за півтора-два роки. Зазначу, окупність у теплоенергетиці протягом 5-6 років вважається хорошим показником. Така специфіка цієї галузі. У нас же ці строки скорочені майже втричі. А тепер давайте візьмемо в розрахунок те, що в Україні нараховується 20 тисяч котелень. Використання ними нашої установки дасть значний економічний ефект, зробить саму комунальну сферу надійнішою й економнішою. Уже сьогодні випробовується 70 наших установок. Інтерес до них виявили представники міських тепломереж Дніпропетровської та Одеської областей. Ведуться переговори і з обласним комунальним підприємством "Донецьктеплокомуненерго", яке сьогодні підбирає адресу для проведення свого випробування установки.

- Олексію Михайловичу, чи знайдеться робота вашому Мийдодіру в інших галузях народного господарства?

- З водою у нас справу має багато хто. Наприклад, сьогодні дуже важливо знайти спосіб очищення шахтних вод. І такі дослідження ми вже проводимо. Величезні оборотні цикли води на металургійних заводах. І вони також потребують очищення. Сьогодні ми створюємо особливу, потужнішу і масштабнішу установку з очищення води оборотного циклу для Донецького металургійного заводу. Якщо такий експеримент уже промислового масштабу повністю виправдає себе, для нас це відкриє нові горизонти застосування нашого методу. Словом, Мийдодіру "ПромЕкономСервісу" відпочивати ніколи.