На думку вчених, це відкриття дозволить прояснити хід еволюції і ймовірні механізми появи видів живих істот на Землі.
Як повідомляє журнал Nature, у ході дослідження вчені встановили, що в період 3,3-2,5 мільярда років тому відбулося різке збільшення кількості генів у ДНК перших примітивних організмів. Ця подія збігається з так званою Кисневою катастрофою (процесом насичення доісторичної атмосфери Землі киснем), що назавжди змінило вигляд планети.
При цьому вчені відзначили, що гени, які беруть участь в кисневих процесах усередині живої клітини, з\'явилися ближче до кінця цього періоду, приблизно 2,8 мільярда років тому, тоді як до цього відбувалася еволюція генів білків, які забезпечують перенесення електроенергії в організмі, так званий транспорт електронів, який лежить в основі кисневого дихання тварин, а також фотосинтезу у рослин.
Як випливає з опублікованих даних, слідом за цими генами з\'явилися гени ферментів, що мають у своїй структурі й атоми металів, зокрема молібдену і міді. Результати дослідження узгоджуються з сучасними геологічними даними, згідно з якими основні поклади корисних копалин - металів (заліза, нікелю), а також сірки, сформувалися саме завдяки примітивним формам життя Архейської ери.
На основі роботи вчені зуміли провести моделювання процесу еволюції ДНК у зворотному напрямку: від сучасних організмів до їх спільних предків - примітивних бактерій і мікроорганізмів, які існували понад три мільярди років тому, коли обличчя планети було зовсім іншим. Дослідження цього періоду еволюції життя на Землі надзвичайно ускладнене, оскільки переважна більшість організмів, що залишили після себе скам\'янілі скелети, з\'явилися не раніше 580 млн років тому під час так званого Кембрійського вибуху.
У цей період було сформовано величезну кількість нових живих форм, багато з яких дали початок сучасному царства тварин. Автори публікації вважають, що їм вдалося виявити аналогічний процес, що проходив на рівні ДНК 3,3-2,5 мільярда років тому, який Альм назвав Архейським вибухом.
"Що по-справжньому важливо в нашій роботі, так це доказ того, що історія дуже давніх подій записана в ДНК сучасних організмів. Тепер ми отримуємо можливість цю історію розшифрувати і реконструювати найбільш ранні події в еволюції життя з надзвичайною точністю", - сказав Альм, слова якого наводить прес-служба інституту.
Нагадаємо, що наприкінці березня антропологи з Німеччини зуміли кинути світло на знайдені на Алтаї останки невідомого раніше виду людей. Представники цього виду жили в регіоні 48-30 тисяч років тому одночасно з неандертальцями й людьми сучасного типу.
За матерiалами: РИА Новости
Коментарі
коментарів немає