В Луцьку з кожним днем стає все більше ОСББ (Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку). Однак працювати і ефективно розвиватись із недосконалим правовим полем ОСББ досить важко. Саме задля усунення цієї ситуації Волинський Інститут Права, за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» реалізує проект «Створення якісного правового середовища функціонування ОСББ у Волинській області».
23 лютого 2011 року у м. Луцьку за участі ОСББ, ініціативних груп, експертів в реформуванні житлово-комунального господарства, органів місцевого самоврядування проводився круглий стіл на тему «Громадські ініціативи в реформуванні житлового законодавства».
До участі у круглому столі запрошені Надія Коленда – заступник директора департаменту житлово-комунального господарства Луцької міської ради, начальник управління житлово-комунального господарства; Володимир Бригілевич – член робочої групи профільного комітету Верховної Ради, голова Правління Центру досліджень місцевого самоврядування (м. Львів); Володимир Холодков – директор науково-виробничого підприємства «Технічне бюро кадастру»; Нестор Швець – юрист ЛГО «Центр дослідження місцевого самоврядування»; Аліна Греля - начальник юридичного відділу департаменту ЖКГ Луцької міської ради; Руслан Володарчик – уповноважена особа Асоціації ОСББ «Містечко»; Петро Лавринюк – Президент Волинського Інституту Підтримки та розвитку Громадських Ініціатив; Юлія Сабатюк – голова Асоціації ОСББ «Лучани».
Володимир Бригілевич висвітив тенденції, які готує нове законодавство. А саме Житловий кодекс та Закон України «Про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків». «Якщо говорити про зміни, які хочуть провести то можна виділити і позитивні, і негативні моменти. Так позитивними моментами є покращення процедури створення ОСББ, проте говорити про це можна багато, але варто зупинитись на проблемах. Так, ми у своїх дослідження концентруємось більше на проблемах управління і створення ефективного управителя. Тому можемо виділити наступні, на наш погляд найсуттєвіші проблеми: у законодавстві планується запровадити ліцензування діяльності управляючих компаній, там не розбирають чи ви управляюча компанія чи ОСББ, всі мають мати ліцензію на управління будинку і наявність інвестиційного потенціалу, що взагалі зроблено під розвиток великих монополістів управляючих кампаній», - говорить він.
Пан Бригілевич також зазначає, що друга проблема це повноваження Державної житлової інспекції. «Їй надаються повноваження, яких немає навіть у міліції», - зазначив він.
Так, до повноважень пропонується віднести можливість у будь-який час дня і ночі прийти до вас у квартиру і перевірити справність тих чи інших документів, тих чи інших лічильників і т.д. Дотепер вони мали повноваження, але до приватного житла вони не сягали. Третє проблемне питання - вибір постачальників послуг і встановлення тарифів для ОСББ. Завдяки цьому питанню надані великі повноваження для органів місцевого самоврядування, і все би було нічого, якби досвід зарубіжних країн не показував нам абсурдність таких положень.
«Боюсь, що на разі, обов’язкова умова створення ОСББ нанесе більшу шкоду, аніж користь, тому що положення про те, що до встановленого року при кожному будинку має бути створено ОСББ не має у собі позитиву. Це означає, що ОСББ буде створено невідомо якими методами і чинниками, відповідно результати будуть просто плачевні і сама ідея «створення ОСББ, як ефективного управителя» буде спаплюжена. Є ще маса пунктів, які потребують зміни, доповнення, уточнення, але лише за рішучих дій кожного із нас, та за наявності не «гри у мовчанку», що означає що вас все влаштовує, а наприклад, участі у громадських слухання та інших заходах можливо висловити свою позицію», –зауважив Володимир Бригілевич.
До слова був запрошений Петро Лавринюк, який відмітив два основні проблемні питання ОСББ в практичній площині на місцевому рівні. Це саме передача будинку на баланс ОСББ та приватизація земельної ділянки ОСББ. Вважаю, що врегулювання цих питань можливе на місцевому рівні через прийняття відповідних нормативно-правових актів, за сприяння представників органів місцевого самоврядування. Тому що не працюючи разом, не виробляючи спільної позиції, говорити про розвиток та сприяння діяльності ОСББ важко.
Надія Коленда зауважила, що недосконалість нормативної бази і для органів місцевого самоврядування болюче запитання і погодилась, що потрібно спільно працювати і напрацьовувати ті акти, які б дійсно сприяли для ОСББ, а не ставили «палки в колеса».
Завдяки проведеному заходу представники ОСББ, органи місцевого самоврядування, ініціативні групи, мали можливість почути від експертів ті загрози, які виникають у створенні та діяльності ОСББ через прийняття нового законодавства, задати актуальні питання представникам органів місцевого самоврядування та компетентним юристам що виникають в площині їх діяльності та домовитись про спільну діяльність спрямовану на розробку проектів нормативно-правових актів для ефективного функціонування ОСББ у Волинській області, і дійшли висновку, що лише за активних дій кожного з них можливо впровадити ефективні зміни для ОСББ.
Коментарі
коментарів немає