Глава МВФ Домінік Стросс-Кан заявив, що глобальній економіці буде
потрібно серйозний "капітальний ремонт", і закликав до посилення ролі
соціальної справедливості.
"Криза зруйнувала інтелектуальні основи світової економіки, якими ми керувалися протягом чверті століття. Тепер нам потрібна глобалізація нового роду, більш справедлива глобалізація, глобалізація з людським обличчям", - сказав Домінік Стросс-Кан.
На практиці це означає відмову від так званого Вашингтонського консенсусу, сформульованого англійським економістом Джоном Вільямсоном ще наприкінці 1980-х років. Ця макроекономічна стратегія підтримувала політику вільного ринку і максимального спрощення правил гри для фінансових інститутів і відображала протягом всіх цих років загальну позицію США, МВФ і Світового банку.
На думку Домініка Стросс-Кана, ліберальні теорії вичерпали свій ресурс. "При визначенні макроекономічних рамок нового світу маятник хитнеться від ринку до держави, від відносно простого до складного (облаштування)", - сказав він. При цьому на перший план вийде соціальна справедливість - сучасний гарант стійкості як в міжнародному масштабі, так і в межах окремих країн.
Нову стратегію, озвучену за кілька днів до початку весняної сесії міністрів фінансів, що керують Світовим Банком та МВФ, аналітики пов'язали з намаганням фонду захистити свій політичний капітал.
"Криза сильно вплинула на позицію МВФ та інших міжнародних організацій. Особливо актуальним стало питання соціальної рівності, який фонд прирівнює до одного з чинників сталого розвитку. Так, багато країн, які особливо сильно постраждали під час рецесії, до цього протягом багатьох років ігнорували питання соціальної справедливості", - пояснив головний економіст Deutsche Bank Ярослав Лісоволик.
Ще одну причину для зміни риторики експерт бачить у посиленні позицій країн, що розвиваються, для яких поняття "справедливість" і "рівноправність" у міжнародних відносинах є ключовими.
За матеріалами: РБК-Україна.
Коментарі
коментарів немає