У Луцьку назріває масштабний громадський конфлікт між представниками громадських організацій з різними ідеологічними позиціями. Причиною цьому стала поява на Театральному майдані червоного намету активістів-комсомольців ГО «Відродження» по збору коштів на відновлення пам’ятника Сталіну у Запоріжжі та заяви про намір встановити монумент тоталітарному вождю у Луцьку.

Акція викликала обурення не лише у націоналістичних сил, а й у пересічних лучан. Уже наступного дня міський голова Микола Романюк намагався пояснити, що дозволу міської ради на розміщення намету в центрі міста відповідно до закону не потрібно, достатньо лише повідомити владу міста, що організатори і зробили.

Таку позицію керманича міста навряд чи можна назвати компетентною та спрямованою на захист інтересів громади. Складається враження, що команда міського голови і справді не надто орієнтується в тому, що відбувається в місті, адже у тексі заявки організатори чітко вказали в чому полягатиме суть акції. Не важко було спрогнозувати представникам влади, що подібні акції можуть нести небезпеку для громадян, провокувати конфлікти, порушувати громадський порядок. Після отримання відповідного повідомлення про акцію, юристи міської ради повинні були б спрямувати позов до суду позову з вимогою заборонити проведення акції ґрунтуючись саме на зазначених вище застереженнях.

Не дивлячись на реакцію громадськості та патріотичних політичних сил міста, звернень в прокуратуру наразі невідомо про звернення до суду з проханням заборонити дану акцію.

Тим часом у разі бездіяльності міської влади та прокуратури представники націоналістичних сил, зокрема ГО «Національний альянс» планують зупинити акцію 11 квітня «своїми» силами, про що повідомляють у своїй заяві.

Натомість перші жертви «сталінської» акції вже понесли покарання. На чоловіка, який намагався зірвати намет правоохоронці склали адмінпротокол за статтею 173 Кодексу України про адмінправопорушення (дрібне хуліганство). Також активісти-комсомольці звернулися до прокуратури області з вимогою захистити їхні конституційні права та запобігти вчиненню злочинів та порушень правопорядку зі сторони націоналістів.

Варто зауважити, що дії організаторів акції підкріплені юридично грамотними документами. На відміну від їхніх опонентів, які оперують словесними заявами, є підстави вважати, що акція чітко спланована певними зацікавленими особами та носить відверто про вокативний та дестабілізаційний характер. Про це яскраво свідчать і нахабна поведінка, і заяви організаторів акції, які провокують конфлікт. Не дивно, що таку «наживку» одразу заковтнули націоналістичні організації та національно свідомі лучани.

Найоптимальнішим виходом із ситуації, на нашу думку, є правове врегулювання конфлікту. Великою мірою тут все залежатиме від позиції міської ради та безпосередньо міського голови, який має шанс продемонструвати свою волю і спроможність вирішувати протистояння за допомогою мирних правових методів та довести відповідність своїх підлеглих займаним посадам. За іншого варіанту розвитку подій заклики ГО «Національний альянсі» піти на Театральний майдан і знести намет, можуть обернутися для них як мінімум затриманням правоохоронними органами і притягненням до відповідальності, а також подальшою дестабілізацією ситуації.

Подальше розгортання конфлікту відбуватиметься уже наступного тижня, проте залишається запитанням, кому вигідно зіштовхнути лобами відверто антидержавницькі та націоналістичні сили на Волині і яка позиція з цього приводу буде у керівництва області та представників правоохоронних органів.

До слова, як відомо з власних джерел Центру, у 2009 році молоді комсомольці позиціонували себе активними прихильниками ГО «Громадянська позиція» нардепа Анатолія Гриценка та виявляли велике бажання працювати під прапорами цієї організації на виборах Президента 2009-2010 років. Та очевидно, після невдалої для А. Гриценка виборчої кампанії молоді люди знайшли інші, більш радикальні організації для відстоювання своєї «громадянської позиції».

ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» http://www.cpaec.org.ua/