Вміст радіоактивних речовин у воді басейну четвертого реактора АЕС "Фукусіми-1" перевищує норму в 100 тисяч разів, повідомили в Японському агентстві з атомної та промислової безпеки. Таке перевищення, за оцінкою експертів, пов'язане з частковим руйнуванням паливних стрижнів в басейні і фоном, який можуть створювати уламки різних деталей, які раніше впали в нього через проломи в даху будівлі.

Основну частину паливних збірок не пошкоджено. Фахівці зробили висновок, що пошкоджена частина з 1,33 тисяч використаних паливних збірок і 204 невикористаних.

Представник агентства вперше визнав, що "деяка частина 1.330 стрижнів, які зберігаються в басейні пошкоджена". Такий висновок було зроблено з урахуванням аналізу складу 0,4 літра води, яку вдалося "зачерпнути" в басейні за допомогою "руки-маніпулятора" мобільного насосного устаткування. В результаті цієї операції у воді було встановлено високий вміст радіоактивних ізотопів йоду-131, цезію-134 і цезію-137.

На початку цього тижня над будівлею четвертого енергоблока було зафіксовано рівень радіації в 84 міллізівертов на годину, що вище за допустиму межу в 10 тисяч разів. У останні дні фахівці енергокомпанії Tokyo Electric Power, яка є оператором, також зазначають нагрівання води в басейні до 90 градусів і значне ослаблення конструкції будівлі енергоблока.

Проте проведенню активних ремонтних робіт перешкоджають висока радіація та підвищена сейсмічна активність в зоні АЕС. У найближчий день, щоб визначити найуразливіші місця на четвертому блоці і скласти план подальших операцій, вирішено додатково вивчити обстановку за допомогою безпілотного вертольота. Як вважають в Tokyo Electric Power, точні фотографування та нові вимірювання рівня радіації "дозволять подумати над можливими варіантами витягання пошкоджених стрижнів з басейну".

Оскільки перед землетрусом і цунамі четвертий реактор було зупинено для планової перевірки, всі стрижні знаходилися в басейні. Але зупинка системи його охолоджування, "могла викликати різке перегрівання води та її часткове випаровування через високу температуру 548 стрижнів, занурених в басейн незадовго до удару стихії", визнають експерти. "Це, ймовірно, і стало причиною потужного вибуху водню в будівлі реактора 15 березня", - вважають атомники.