Протягом останнього часу в області жваво обговорюється державна програма «Доступне житло», на реалізацію якої державою було виділено три мільйони гривень. Проте, через ряд суб’єктивних чинників, виконати програму в повному обсязі не вдалося, тому частину коштів довелося повертати назад до бюджету.
Згідно програми, громадяни мали можливість отримати від держави субсидію у розмірі 30% від вартості житла, решту 70% - сплатити власним коштом. При цьому можна було брати кредит на 20 років на 50% вартості житла під 16% річних у гривнях під заставу майнових прав. Проте, за підсумками 2010 року такою можливістю зацікавилися лише 16 волинських сімей.
З цього приводуу Волинській ОДА було проведено три наради з обговорення ситуації, втім порозуміння між владою, будівельниками та кредитними установами віднайти не вдалося. Причиною всьому – невідповідність програми реальним цінам на житло, кредитуванню фінустанов та зарплатам пересічних українців.
Найбільш неприйнятними виявилися умови «Доступного житла» для волинських будівельників. Вартість одного метра квадратного житла вартує близько 5700-6400 гривень, натомість уряд заклав суму у 4290 гривень. Окрім цього, вартість нерухомості постійно зростає, адже дорожчають будматеріали та пальне. Відтак працювати собі у збиток ніхто з них не збирається.
З іншого боку на заваді реалізації програми по отриманню пільгового житла стали умови «Ощадбанку», який вимагає додаткової застави та поручителів кредиту з однієї сім’ї. За цими умовами та зважаючи на низький рівень заробітних плат волинян далеко не кожен має можливість одразу викласти за омріяну квартиру до 300 тисяч гривень.
Натомість влада області звинувачує у фіаско програми усіх причетних, проте жодних реальних кроків по налагодженню співпраці з іпотечними установами для волинян не запропонувала. Аналогічно не знаходить спільної мови керівництво області з будівельниками, вимагаючи від них продавати житло за нижчою, ніж ринкова, ціною. Як наслідок програма загальмувала.
Вихід із ситуації є, для цього варто знизити кредитні ставки на пільгове житло у банках. В силах обласної влади подати таку ініціативу «наверх». Разом з тим у вартість будівництва житла закладена ціна за землю, яку будівельна фірма купує у територіальних громад. Безоплатне надання вільних земельних ділянок під будівництва соціального житла могло би значно знизити вартість квартир, таким чином житло стало б доступне для багатьох мешканців Волині, які потребують покращення житлових умов. Проте такі ініціативи залишаються поза увагою посадовців, а ситуація нагадує відому казку про лебедя, рака і щуку, які тягнули воза в різні боки і що з того вийшло. Також можна запідозрити, що в реалізації програми та інвестуванні у неї не зацікавлена центральна влада, тому що виділення коштів відбувається на абсолютно не підготовлений «фундамент» (відсутність можливостей пільгового кредитування, не передбачено державних коштів для вилуплення земельних ділянок під реалізацію програми).
ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» http://www.cpaec.org.ua/
Коментарі
коментарів немає