Цезій-137 лише чорнобильського походження виявлено у грунті в тридцятикілометровій зоні Рівненської АЕС. Такі дані одержано в результаті досліджень, проведених спеціалістами автоматизованої системи контролю радіаційної обстановки (АСКРО). Саме ці результати вимірювань вказують на техногенне походження радіонукліду, який виник внаслідок руйнування атомного палива і був занесений вітром на території навколо РАЕС 25 років тому.
За словами заступника начальника цеху радіаційної безпеки станції, керівника АСКРО Олександра Романенка, це означає, що західноукраїнський ядерний енергетичний об\'єкт не є фактором забруднення оточуючого середовища речовинами, джерелом походження яких можуть бути діючі реактори, повідомляє УКРІНФОРМ.
Нині АСКРО є головним інструментом для визначення впливу станції на промисловий майданчик, санітарно-захисну і зону спостереження як при нормальній експлуатації, так i у ймовірних аварійних ситуаціях. Система контролю, збудована за проектом Київського інституту "Енергопроект", охоплює територію площею три тисячі квадратних кілометрів, де проживає 130 тисяч мешканців у 90 населених пунктах.
Згідно із даними, одержаними за останній тиждень, потужність дози, наприклад, газо-аерозольного викиду Рівненської АЕС в середньому становить 0,114 - 0,030 відсотка від допустимих значень, встановлених Міністерством охорони здоров\'я України, активність води річки Стир, проби з якої беруться раз на десять днів, перебуває в діапазоні 0,0081 - 0,034 процента від допустимих концентрацій у питній воді, передбачених нормами радіаційної безпеки України (НРБУ-97).
Олександр Романенко підкреслив: такі показники демонструють, що вміст речовин, які потрапили назовні в результаті функціонування РАЕС, складає мізерні долі. А об\'єми окремих викидів взагалі неможливо виділити навіть надзвичайно чутливою апаратурою - настільки малі їх значення.
На Рівненській АЕС запроваджено також вимірювання величини ізотопа тритій. РАЕС єдина в СНД атомна електростанція, де налагоджена фіксація об\'ємів цього ізотопа на виході із реакторних відділень і спецкорпусів. Всі інші АЕС здійснюють це лише у рідких скидах.
Така можливість з\'явилася завдяки встановленню апаратури фірми "Радос", що надійшла на РАЕС за програмою ТАСІС. Таким чином тут виконали вимогу Міністерства охорони здоров\'я, яке регламентує визначення в повітрі і зливних водах цього бета-радіоактивного елемента, період напіврозпаду якого становить дванадцять з половиною років.
"Якщо подивитися на наші показники, то активність тритію знаходиться на рівні півпроцента від допустимої величини", - сказав Олександр Романенко.
Одним із ключових об\'єктів АСКРО є центральний пост. Тут проводиться збір даних із тринадцяти стаціонарних постів контролю в зоні спостереження РАЕС та з шістнадцяти, встановлених на проммайданчику. Вони в режимі реального часу вимірюють газоаерозольні викиди з усіх вентиляційних труб енергоблоків Рівненської АЕС, рідкі скиди, концентрації йоду й аерозолей. Одержана інформація йде в загальностанційну мережу, через яку забезпечується транзит даних іншим споживачам, в тому числі і на офіційний сайт Рівненської АЕС.
Є також два пересувні пости - вони обладнані на базі автомобіля ГАЗ-66. У спеціальних кузовах тут знаходиться комплект устаткування для визначення параметрів діаностики довкілля. Аппаратура дозволяє позиціонувати їх місцезнаходження з точністю до 10 метрів. Передача інформації від них здійснюється через супутникові канали зв\'язку.
Важливою складовою є метеорологічний комплекс у складі АСКРО - він служить для дистанційного зондування атмосфери на висоті до трьох кілометрів і визначає швидкість, напрямок вітру, категорію стійкості атмосфери і температуру повітря. Метеопараметри, загальна кількість яких понад тридцять, необхідні для оперативного прогнозу при прийнятті захисних контрзаходів під час виникнення ймовірних аварійних подій, плануванні напрямків евакуації персоналу й населення, яке проживає у зоні спостереження РАЕС.
"Ми щоденно слідкуємо і за тим, як впливають газоаерозольні викиди РАЕС на навколишнє середовище - відбираємо проби хвої, продукції сільськогосподарського виробництва, води річки Стир, донних відкладень і водоростей, риби, грунту, - зазначив Олександр Романенко. - Ніяких перевищень норм не виявлено".
Точність цих показників забезпечують комп\'ютерні програми, розроблені Інститутом радіаційного захисту Академії технічних наук України.
Як свідчать спеціалісти, аналог такого комплексу АСКРО у світі є лише на одному із ядерних об\'єктів США.
Екологічний моніторинг навколо Рівненської АЕС проводить автоматизована система
вівторок, 26.04.11 12:09Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає