На жаль, інших , більш точних слів годі й знайти …  

 

      Не  відкриємо  новини,коли скажемо,що державні мужі  вже неодноразово виявляли бажання стягувати податки із грошей заробітчанякі вони пересилають через банківські чи інші установи своїм дітям, батькам, родичам.

Ось лист –розяснення  Державної податкової  адміністрації України датований ще 13.10.2004 року за   № 9130/6/17 – 3116. 

В ньому, підтверджується,що отриманий  грошовий переказ в іноземній валюті є обєктом оподаткування  податком з доходів фізичних осіб за ставкою 15%. Крім того, на  сайтах центрального та регіональних податкових органів є  багато  відповідей,що підтверджують

необхідність оподаткування   таких переказів.

 

Можливо щось змінилося з прийняттям Податкового кодексу України , який набрав чинності з 1 січня 2011 року ????

Можливо народні обранці звільнили зароблені гроші непосильною працею  трудових мігрантів від податків????? Можливо зрозуміли ,  що  на кошти які пересилаються чи передаються в  Україну підтримується стабільність національної валюти, збільшується купівельна спроможність населення, створюється  малий бізнес, оплачується навчання  покинутих не по своїй волі дітей ..   Стає очевидним, що трудові мігранти  на  сьогодні  є найбільшими інвесторами в економіку своєї  неньки, яка  їх заставила виживати на чужині ціною розбитого сімейного щастя  і  перекручених доль.

 Суми, які називає статистика офіційна і не офіційна приголомшують! Щорічний трансфер  через банківські установи переказів з-за кордону та коштів що передаються готівкою складає за різними оцінками від 10 до 20 мільярдів доларів США.

 

На жаль  нічого не змінилося , стаття   164  Податкового кодексу України, до бази оподаткування включає доходи отримані в іноземній валюті. А тому отримані грошові перекази з-за кордону оподатковуються за ставками 15 чи 17 відсотків в залежності від їх  розміру.  

 

Правда, на сьогодні, при виплаті таких переказів ні банк ні інша  установа що надає послуги по виплаті переказів не  виступає податковим агентом, тобто самостійно не стягує податок при виплаті.

Норми податкового кодексу зобов’язують фізичні особи самостійно відобразити отримані перекази в іноземній валюті  в річній податковій декларації, термін здачі якої встановлений до 1 травня наступного за звітним роком.

Чи зобов’язані банки та інші фінансові установи повідомляти податкові органи про виплату таких переказів із-за кордону ????? Ствердно скажемо що» НІ» !!! Таку інформацію  банки можуть надати лише за рішенням суду.  

Зрозуміло що така політика держави буде спонукати до скорочення переказів через банківські установи, розширюючи спосіб передавання зароблених грошей готівкою з рук в руки. А там де готівка там і додаткові ризики втрат і шахрайство.

 

Що  можна порекомендувати, щоб зароблені гроші не оподатковувались при здійсненні переказів через банківські та інші установи що надають фінансові послуги???

 

Ваші родичі які здійснюють перекази зароблених коштів, повинні в банківських документах вказати цільове призначення таких коштів : « повернення боргу «  /  англійською « return of the debt»./

 

 

В такому разі, одержуючи переказ  в Україні в документах банку чи іншої установи зберігається письмова інформація що переказ не є доходом.

           Адже по законодавству України позичені гроші не оподатковуються.  Єдине, що Ви мусите ствердно  знати що Ви позичили колись своїм родичам чи близьким гроші  БЕЗОПЛАТНО !!! 

 

 Описана вище ситуація дає  цілком законну змогу  не подавати податковим органам річну декларацію та не  оподатковувати грошові перекази  які Ви отримуєте від  рідних та близьких з-за кордону.

 

 

 

                                                     Експерт-консультант   Петро Податківський