В очікуванні перетину кордону у кожного з нас невідомо звідки з’являється якийсь страх і переживання. Навіть при тому що нічого забороненого ми не перевозимо .
Можливо це страх перед всемогутніми митниками, які в образі українського обивателя є «неприкосновенными» .
Ми запросто підкоряємося вимогам митників, коли вони заводять нас в окреме приміщення і проводять огляд, заставляючи роздягатися до трусів.
А таких випадків немало… На фоні цього, ми готові платити, лишень би швидше проїхати в цивілізовану Європу.
Намір проведення огляду може стати таким собі завуальованим « інструментом» до дачі хабара…
Проте, той хто знає свої права, може уникнути цієї принизливої процедури.
Згідно зі ст. 57 Митного кодексу України особистий огляд громадян здійснюється у виняткових випадках при наявності достатніх підстав припускати що громадянин приховує при собі предмети контрабанди чи предмети та цінності які є безпосередніми об’єктами порушення митних правил або заборонені для транзиту через територію України.
Перед початком огляду посадова особа митного органу повинна пред’явити громадянину письмову постанову керiвника митного органу, ознайомити громадянина з його правами та обов’язками пiд час проведення такого огляду i запропонувати добровiльно пред’явити приховуванi товари. А тому запитайте у митника чи має він письмову постанову на Ваш огляд. До речі, відомості про постанови щодо огляду надсилаються на наступний день центральному митному органу для контролю . Ваша обізнаність заставить думати митаря інакше, більш зважено.
Особистий огляд здійснюється службовою особою митного органу однiєї статi з громадянином, який проходить огляд, у присутностi не менш як 2-х понятих (однієї статі з громадянином). Як понятi запрошуються особи, не зацікавленні у результатах огляду.
Понятими не можуть бути родичi особи, яка пiдлягає особистому огляду, а також працiвники митних органiв. Особистий огляд проводиться в iзольованому примiщеннi, що вiдповiдає встановленим санiтарно-гiгiєнiчним вимогам.
Обстеження органiв тiла громадянина, який пiдлягає огляду, має проводитися лише медичним працiвником.
Пiд час проведення особистого огляду, незалежно від його наслідків складається протокол.. Протокол пiдписується посадовою особою митного органу що проводила огляд, громадянином який проходив огляд, понятими якi були присутнi пiд час огляду а у разi обстеження медичним працiвником — також цим працiвником. Громадянин який проходив огляд має право зробити заяву в такому протоколi. Копiя протоколу надається громадяниновi.
Маючи на руках копію протоколу, яким не встановлено порушення митних правил, ви маєте право оскаржити дії митників.
Експерт-консультант Петро Податківський
Коментарі
коментарів немає