До вересня-жовтня поточного року ставки за кредитами для представників
малого та середнього бізнесу знизяться і істотно не перевищать рівень
інфляції. Такий прогноз висловили банкіри під час засідання Фінансового
прес-клубу на тему «Кредитування малого та середнього бізнесу», пише ZN.UA .
«Восени про ставки можна буде говорити як про досить ринкові для малого і середнього бізнесу, якщо сьогодні вони підприємців не влаштовують», - прогнозує начальник управління кредитування «УкрСиббанку» Олексій Тихонов.
Експерт констатував, що на ринку чітко окреслилася тенденція зниження кредитних ставок. За його словами, на ринку вже зустрічаються пропозиції по 15-16% річних.
Тихонов також спрогнозував, що відновлення мікрокредитування малого бізнесу (фізичних осіб-підприємців) слід чекати теж з другої половини цього року - після того, як потенційні позичальники адаптуються до нового фіскального середовища.
Причому значний поштовх до відновлення мікрокредитування може надати відновлення норми закону про можливість великим підприємствам відносити на витрати операції зі «спрощенцями» (як це пропонується в урядовому законопроекті щодо реформування «спрощенки»).
За словами директора головного управління корпоративного бізнесу «Правекс-Банку» Віктора Гладкого, зниження кредитних ставок відбуватиметься лише за умови подальшого зменшення розміру депозитних ставок на ринку.
«Українські банки, беручи до уваги вартість депозитної бази і закладаючи свою ризикову маржу неповернення кредитів, яка потенційно існує в цьому середовищі, звичайно, піднімають відсоткову ставку до рівня, який вже досить високий для розвитку малого бізнесу», - констатував Гладкий.
Разом з тим, за словами голови правління банку «Фінанси та кредит" Володимира Хливнюка, змушений індивідуальний підхід банківських установ до оцінки платоспроможності потенційних позичальників - суб'єктів малого бізнесу (їхня фінансова звітність стала менш прозорою через податкові інновації) може призвести до зростання кредитних ставок.
«Якщо скорингом можна було обробляти баланси малого та середнього бізнесу, то в умовах, коли ПДВ не показують, ще щось ще не показують, така звітність не піддається масовій обробці в силу того, що цей сегмент не індивідуальний», - зазначив банкір.
За його словами, неодмінною умовою отримання кредиту малим підприємцем є ліквідний бізнес з достатніми маржинальним доходами і позитивним cash flow.
«Без цього складно говорити про кредитування», - зазначив топ-менеджер «Фінанси і кредит».
Коментарі
коментарів немає