З 2007 року минуло майже чотири роки , коли Україна та Польща стали країнами- володарями проведення чемпіонату Європи 2012 року. На сьогоднішній день ,мабуть, легше відповісти,чому двом країнам,а особливо це стосується України, випав такий лоторейний квиток. Насамперед, прослідковується чітка політично-ідеологічна складова процесу. Україна в 2007 році на міжнародному рівні сповідувала прагнення до європейського демократизму і протистояла входженню у обрії політики Росії.Слід константувати ,що це вдавалось. Влада в Україні була на той час досить прогнозованою ,хоча і існували міжусобні проблеми у владних гілках .Єропа різноманітними методами та процесами підтримувала Україну до зміцнення її європейського вектору розвитку.
Додам ,що на теренах колишнього Радянського Союзу проведення такого масштабного за своєю значимістю турніру ,вперше в історії випало реалізувати одній із колишніх союзних республік,що стала незалежною у 1991 році.
Польща-член Євросоюзу, Україна-ні, але обидві країни реалізують проект стратегічного масштабу. Ця співпраця ,безумовно наблизить Україну як державу до Європи.
А тому вже сьогодні важко сказати, чого більше у проекті Євро -2012 - політики чи комерції ….
Чи були в організаторів Євро – 2012, які прийняли таке рішення ризики??? Безперечно .
Дві політиичні кризи,які відбулися в Україні до остаточного голосування по Євро 2012, звичайно, породжували сумніви у можливості його проведення.
Проте Україна разом з Польщею свій шанс отримали.
Перед Україною,на відміну від сусідки Польщі, постали надзвичайно величезні завдання. Адже інфраструктурно вона не відповідала жодним вимогам до проведення Євро. Все потрібно було будувати з нуля.
Насамперед першими і найнеобхіднішими завданнями є вирішення трьох складових проблем: транспортної, спортивної та готельної.
На перших початках країна планувала одержати під інфраструктурні проекти величезні іноземні інвестиції при мінімальній участі державних фінансів у проектах Євро-2012.
У жовтні 2008 року Кабінет Міністрів прийняв програму яка коректувалася щороку, що передбачає здійснення інвестицій у розмірі більше ніж 125 млрд. грн. (майже 25 млрд. дол. США) або 24% річного ВВП.
Передбачений, на початку державою розподіл між державними та приватними інвестиціями, на мою думку, реалізувати не вдалося. Факти свідчать ,що загальні вкладення держави в проекти Євро складатимуть близько 88 відсотків, а приватного капіталу близько 12. Чи варто сьогодні згадувати про заяви українського істеблішменту щодо «європейського прориву « та залученні інвестицій ?????? На час підготовки до Євро, Україна найбільше постраждала від світової економічної кризи. Однак це не є причиною відсутності іноземного інвестора. Прикладом є наш партнер Польща, у яку і в кризу зайшли великі інвестиції. Інвестор йдучи в Україну немає ніякої впевненості. Основні умови для інвестора - це гарантії, це політична прозорість, відсутність корупції і дуже прості правила поведінки для тих, хто вкладає капітал. Україна, на жаль, сьогодні посідає перші місця по корупції, хабарництву.
Ще одним потрясінням для організаторів Євро 2012 стала зміна політичного середовища в Україні. Політика придушування свободи слова, корупційні скандали із коштами, що виділяються на проекти футбольного чемпіонату, вибіркове правосуддя, політичне загравання з Росією. Прозвучали заяви Платіні про можливість позбавлення України чемпіонату. Ці негативні факти ніяк не кореспондуються з європейською демократією.
На моє глибоке переконання, Європейський футбольний союз при сьогоднішньому стані демократії ,ні в якому разі не допустив би проведення чемпіонату Європи по футболу в Україні. Щодо цієї ситуації ,то якнайкраще підхоить жаргон «попадалово» - пан Платіні в тривозі !
Попри все, проведення Євро в Україні навіть в нинішніх умовах, сприяє наближенню українців, а не влади, до європейської спільноти. Більшості українців притаманні європейські демократичні цінності, що доведено неодноразовими соціологічними опитуваннями.
Безумовно, Євро-2012 в Україні дасть поштовх до розвитку економіки країни.
Тільки завдяки чемпіонату Україна отримає чотири сучасних аеропорти: в Києві, Донецьку, Харкові та Львові.
Також держава зараз добудовує нові злітно-посадкові смуги у Львові, Харкові та Донецьку . Друга злітно-посадкова смуга у Києві вже введена в експлуатацію.
Будуються кільцеві дороги навколо міст, що приймають чемпіонат, і дороги, що зв'язують міста з державними кордонами і місцями проживання туристів.
Крім аеропортів і нових автодоріг ми отримаємо нові пропускні пункти з Польщею на кордоні.
Збудовані та будуються нові стадіони за стандартами УЕФА в містах, що приймають футбольні матчі: Київ - "Олімпійський стадіон" кількість місць: 69004, Донецьк - "Донбас- Арена" кількість місць : 51 504, Харків - стадіон «Металіст» кількість місць : 41 307, Львів - стадіон "Ломберг" кількість місць : 33500.
Однак можна вже сьогодні спрогнозувати і негативні наслідки, особливо у державних фінансах.
На фінансування Програми Євро український уряд друкує гроші через випуск облігацій внутрішньої державної позики, колосально та неконтрольовано нарощуючи внутрішній державний борг.
З більшості програм Євро держзакупівлі сьогодні здійснюються поза тендерними процедурами. А щодо принципів відбору підрядників з багатьох проектів більше питань, ніж відповідей. Причому всі фірми- підрядники так чи інакше наближені до високопосадовців.
Євро-2012 так і не став каталізатором із залучення в Україну іноземних інвестицій. Можна з повною впевненістю говорити, що в реальному грошовому виразі його проведення буде збитковим для України проектом.
Чемпіонат закінчаться, а з чим залишаться українці ?
Так, у нас будуть стадіони, якісь дороги, вартість яких завищено в рази, і які будуть коштувати платникам податків більше 20 мільярдів доларів. І чи не означає все це , що Україна має величезні шанси стати чемпіоном Євро-2012 з «закопування грошей» за всю історію турніру?
Чи стане Євро 2012 в Україні запобіжником до стримування негативних наслідків щодо введення політичної цензури ? Чи дасть поштовх у розвитку економіки? Чи змінить свої політичні уподобання сьогоднішня влада і перейде від голослівних декларацій до практичного втілення в життя європейського вибору ?
Петро Податківський
Коментарі
коментарів немає