Раніше вважалося, що такі пошкодження є невиліковними. Проте вчені стверджують, що ліки під назвою тімозин-бета-4 (thymosin beta 4) за умови використання до інфаркту здатні стимулювати серце до регенерації.
Дослідники з Університетського коледжу Лондона звернули увагу на особливий клас стовбурних клітин, які здатні перетворюватися на етапі ембріонального розвитку на клітини серцевої тканини.
"Клітини епікарда, які складають одну з трьох оболонок дорослого серця, можуть бути активовані, після чого вони мігрують всередину серця і перетворюються на клітини серцевої тканини - кардіоміцити", - говорить учений Пол Райлі, - Ми спостерігали покращення здатності серця відкачувати кров, так званої фракції вигнання, на 25%".
Крім того, після введення цього препарату зменшувався шрам від перенесеної травми міокарда, а стінки серця товщали.
Британський кардіологічний фонд назвав таку авторегенерацію серцевої тканини прекрасною мрією кардіології, але підкреслив водночас, що застосування цього відкриття на людях є справою неблизького майбутнього.
Завдяки успіхам медицини кількість людей, які помирають від серцевих захворювань, постійно скорочується.
Пітер Вайсберг, медичний директор Британського кардіологічного фонду, попередив, що поліпшення, які спостерігаються у піддослідних тварин, рідко спостерігаються тією ж мірою у людей.
Якщо буде виявлено лікарський засіб, що викликає такий самий ефект у людей, він буде мати профілактичний характер, тому що його треба буде приймати ще до виникнення передінфарктного стану.
"Я можу уявити собі пацієнта з високим ризиком інфаркту – за рахунок спадкових факторів або симптомів, виявлених лікарем - який буде приймати такі таблетки так само, як люди приймають зараз статини", - говорить професор Райлі. Він вважає, що вже через 10 років можуть з\'явитися подібні ліки.
Нагадаємо, що раніше група американських вчених виявила у мишей дивну властивість, гризуни здатні регенерувати власне серце, частина якого була видалена.
За матерiалами: Бі-бі-сі
Коментарі
коментарів немає