Уряд України має намір підтримати грибівницьку галузь. Кошти, закладені
в бюджеті на компенсацію будівництва нових тепличних комплексів, тепер також будуть направлятися господарствам, які вирощують не тільки овочі та овочеву розсаду, а й гриби.
Такі зміни пропонується внести проектом постанови КМУ «Про внесення змін до Порядку використання коштів, що спрямовуються на часткову компенсацію вартості будівництва нових тепличних комплексів», розробленим Міністерством аграрної політики і продовольства.
У Мінагропрод розраховують, що збільшення виробництва грибів в Україну буде сприяти розвитку грибопереробної галузі, зокрема, розвитку консервної промисловості і технологій глибокої заморозки. Термін дії постанови — до кінця ц.р., що пов‘язано з його «зав’язаними» на держбюджет на т.р.
Нагадаємо, що зараз в країні діє держпрограма компенсації за рахунок бюджетних коштів половини вартості (без ПДВ) будівництва нових тепличних комплексів. Кошти виділяються на конкурсній основі -принциповими факторами отримання коштів є застосування енергозберігаючих технологій і введення комплексу в експлуатацію до кінця бюджетного року. За відповідності цим параметрам на компенсацію можуть претендувати тепличні комплекси з вирощування овочів, їх розсади, а тепер — і грибів.
Звернути увагу на цей сектор і врахувати його при розподілі бюджетних коштів чиновників змусив бурхливе зростання цього напрямку бізнесу. За останні роки грибівницьких бізнес і без державної підтримки здійснив справжній прорив -на зміну дрібним виробникам-одноосібникам, які вирощували гриби у власних підвалах, прийшли великі компанії, які поставили виробництво печериць і гливи на промислову основу.
«Сьогодні в підвалах гриби практично не вирощують — все поставлено на промислову основу, в т.ч.шляхом будівництва нових тепличних комплексів з вирощування грибів», — зазначає перший заступник міністра агрополітики М. Безуглий. Особливу цінність представляє грибний білок -за розрахунками фахівців, з 1 га тепличного комплексу вирощування грибів за сім прибирань культури на рік можна отримати до 60 тонн сухого білка, в той час як у зернових культур щорічний вихід білка — не більше 0,5 т/га.
Проте всі ці хороші наміри злегка зіпсував кошторис. На компенсацію будівництва теплиць в держбюджеті виділено 50 тис. грн. Навіть з урахуванням того, що КМУ бере на себе зобов‘язання компенсувати лише 50% інвестицій у будівництво, ця сума виглядає мізерною в масштабах галузі. Проте, за ці гроші держава розраховує отримувати глобальну віддачу -як зазначено в проекті, витративши 50 тис. грн., держава отримає вигоду у вигляді «збільшення кількості нових тепличних комплексів з впровадженням сучасних енергозберігаючих технологій і створення робочих місць».
За фактом ж цієї суми вистачить, щоб частково компенсувати витрати не більше 5 господарств, -саме на таку кількість суб’єктів господарювання поширюється дія акта. Тобто кожне з підприємств отримає не більше 10 тис. грн. Приймати рішення про видачу коштів будуть регіональні комісії, на розгляд пакету документів від претендентів планується встановити термін — від двох до п’яти днів.
Як відзначають учасники ринку, грибівництво дійсно вимагає мінімальних стартових інвестицій — старт можливий при самих незначних ресурсах. Для того, щоб почати виробництво грибів, не потрібно мати навіть землі, — треба розташовувати лише міцелієм (грибницею) і грунтом -пшеничного соломою, ящиками і приміщенням з підходящими показниками температури і вологості. Сумарно на все це (з урахуванням оренди приміщення) буде потрібно не більше $ 1 тис.
При цьому в рік з 1 кв. м площі можна отримувати до 100 кг глив, у той час як урожай, наприклад, капусти на тих же параметрах — не більше 5 кг. За оцінками фахівців, собівартість одного кілограма грибів становить до 10 грн. Саме тому на початковому етапі розвитку галузі тут присутня маса гравців-одноосібників, які бачили в грибівництві додатковий дохід до основного заробітку.
З часом ця категорія підприємців відсіялася, і на ринку зміцнилися середні і великі виробники, які займалися цим бізнесом уже профільно. Плани уряду підтримати будівництво теплиць сумою в 10 тис. грн. вони оцінюють скептично. «Для одного виробника, який вирощує найбільші обсяги продукції, — це підмога. Але якщо мова йде про теплиці, енергозберігаючих технологіях, великотоварне виробництві — тобто про все те, на що розраховує уряд, то це вже зовсім інший порядок цифр. На створення такого тепличного комплексу потрібно не 10 тис. грн., А $ 10 тис.», — відзначив один з учасників ринку.
Джерело: vkurse.ua
Коментарі
коментарів немає