Нові правила конфіскації майна — справедливі по духу, а можливі зловживання органів влади доведеться оскаржувати в Європейському суді з прав людини. Про це розповів старший партнер юридичної фірми LCF Law Group Ганна Огренчук.
«Зміни в КК і КПК щодо введення спеціальної конфіскації обумовлені необхідністю удосконалення законодавства України в частині конфіскації майна, отриманого злочинним шляхом, у тому числі у зв‘язку з діяльністю міжнародних злочинних угруповань», — пояснила вона.
Юрист нагадала, що зобов’язання щодо удосконалення законодавства у даній частині України прийняла на себе, схваливши План дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України (саміт Україна — Європейський Союз, 22.11.2010, м. Брюссель, Королівство Бельгія). На виконання зазначеного плану 22.04.2011 Президент України видано Указ № 494/2011 «Про Національний план з виконання Плану дій щодо лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України», який і став підставою для розробки відповідного законопроекту.
«Пропоновані зміни законодавства є справедливими по духу і грунтуються на досвіді розвинених країн у підході до аналогічних правовідносин. Однак, зі вступом змін в силу можливі зловживання з боку органів влади щодо незаконного (без достатніх підстав) застосування спеціальної конфіскації, що в свою чергу є грубим порушенням права власності», — відзначає Ганна Огренчук.
Такі порушення, за словами юриста, можуть спричинити за собою значне зростання звернень постраждалих в Європейський суд з прав людини, у випадку якщо не вдасться передбачити національні законодавчі гарантії протидії зловживанням.
Нагадаємо, Мін‘юст підготував, а Кабмін схвалив новий вид конфіскації майна і грошей у громадян, залучених до суду, — «спеціальну конфіскацію». Про це пише журнал Weekly.ua.
Якщо Рада проголосує, а президент підпише зміни до Кримінального та Кримінально-процесуальний кодекси, то судові досить буде прийняти рішення про спеціальну конфіскацію, і підсудний і його родичі можуть втратити все нажите непосильною працею ще до винесення вироку обвинуваченому.
Зараз у Кримінальному кодексі Україні конфіскація — це вид покарання, такий же, як, наприклад, позбавлення волі, і застосується він тільки за тими статтями, в яких прописаний.
Мін’юст ж пропонує дозволити конфіскацію майна, грошей і цінностей у підсудного по будь-якій статті, якщо суд вирішить, що вони нажиті злочинним шляхом.
Протягом процесу суддя спеціальним рішенням накладе арешт на майно підсудного, і якщо він буде визнаний винним, то майно під арештом буде у нього конфісковано на користь государства, — пояснює адвокат Клим Братковський.
Якщо зараз можна конфіскувати тільки те, що належить безпосередньо підсудному, то під «спеціальну компенсацію» потрапить «все майно, яке використовувалося для вчинення злочину або було придбано за рахунок злочину».
При бажанні суд зможе конфіскувати переписані на ім’я тещі квартиру або подаровані дружині діаманти.
Джерело:vkurse.ua
Коментарі
коментарів немає