Вчора ми допізна працювали, сьогодні вранці проспали будильник, не снідаючи вибігли на роботу і трохи не заснули на важливій зустрічі, яка відбулася в першій половині дня. Зараз вже майже кінець робочого дня. В черговий раз зробивши кави, ми розуміємо, що практично весь день ходимо сонними.
Типова ситуація для багатьох людей. Тривалість нічного сну середньостатистичного американця скоротилася з 10 години (до винаходу електричної лампочки) до 6,9 годин. А третя частина дорослого населення спить і того менше!По суті, майже половина американців свідомо приділяє менше часу сну, щоб мати можливість більше працювати (або розважатися) Ми цілком віддається роботі, незважаючи на рекомендації експертів спати не менше восьми годин на добу.
Чи можна усунути такий «дефіцит сну»? Легко сказати: «Більше спи». А як бути тим людям, які годинами лежать у ліжку і рахують баранчиків?
По-перше, слід усвідомити, що сон це не пасивна діяльність. Для хорошого самопочуття здоровий сон не менш важливий, ніж тренування і правильне харчування. Дослідження показують, що брак сну (на відміну від нерегулярного або фрагментованого сну) знижує здатність людського організму протистояти хворобам. За даними експертів, хронічна сонливість скорочує продуктивність праці людини на третину. При недосипанні існує ймовірність підвищення цукру в крові, що призводить до виникнення преддіабетного стану.
Якщо ти страждаєш серйозними розладами сну, слід звернутися до лікаря. Якщо ж тебе турбує звичайне безсоння, є одні прості ліки: тренування. Доведено, що регулярні фізичні навантаження сприяють зміцненню сну. Більше того, вони покращують його якість, забезпечуючи більш плавний перехід між циклами і фазами сну.
Посильні двадцяти-чи тридцятихвилинні тренування три-чотири рази на тиждень сприяють хорошому сну і працездатності. Намагайся проводити тренування відповідно до своїх біоритмів — наприклад, одні люди можуть займатися в будь-який час, інші воліють ранок або день, але ніяк не вечір. Інтенсивні тренування в денний час і легкі тренування перед сном не тільки допомагають швидше і міцніше заснути, але і збільшують тривалість самої глибокої фази сну (IV етап).
Так, у дослідженні з вивчення сну серед дорослих у віці 55-75 років, які ведуть сидячий спосіб життя і страждають безсонням, було встановлено, що фізичні навантаження виконують найважливішу роль у нашому житті. Вчені медичного факультету Стенфордського університету пропонували учасникам раз на два дні відвідувати тренування (тривалістю 20-30 хвилин), які з легкої аеробіки і їзди на велотренажері. Результат? Час на засипання скоротився вдвічі, а загальна тривалість сну збільшилася майже на годину.
Крім того, фізичні навантаження роблять на нервову систему ряд інших позитивних ефектів:
- Знижують рівень стресу, зменшуючи концентрацію молочної кислоти в крові
- Поліпшують діяльність головного мозку, збільшуючи надходження кисню
- Знімають м’язову напругу
- Зміцнюють і покращують роботу серця і легенів
- Покращують роботу нервової системи
- Підвищують вироблення ендорфінів — сполук, які забезпечують хороше самопочуття і зменшують біль
- Стимулюють вироблення адреналіну — гормону, який відповідає за відчуття щастя і захоплення
- Забезпечують глибокий сон, оскільки мозок компенсує отриманий фізичний стрес
Коментарі
коментарів немає