Щоб зламана кінцівка швидше зросталася, її необхідно знерухомити. Тепер — завдяки спеціальній пов‘язці-накладці — те ж правило застосовується до різних ушкоджень шкіри, пише NewScientist.
Коли рану заліплюють пластиром або перебинтовують, це захищає від зовнішнього зараження, але майже не позбавляє від механічного навантаження. Загоєння в цьому випадку можна порівняти зі спорудженням мосту, за яким при цьому постійно рухається транспорт. Стосовно шкірі це означає небезпеку розвитку фіброзу -ущільнення сполучної тканини, що призводить до утворення рубців.
Пов’язка, створена фахівцями Стенфордського університету (США) під керівництвом професора Джеффрі Гартнера, оберігає шкіру від деформацій, а значить — і від рубцювання. Матеріалом служить композит, що складається з шарів прозорого силіконового полімеру і тефлону. Вони покриті клейкою речовиною, чутливим до тиску. З матеріалу вирізається «латочка» за формою рани, яка кріпиться шляхом натискання по краях.
Вчені провели досліди з шістьма свиньми породи дюрок, чия шкіра дуже нагадує людську. Нанесені тваринам поранення були зашиті, і трьом хрюшам наклали чудо-пов‘язки; іншим дісталися традиційні перев’язувальні засоби. Перевірка, що відбулася через вісім тижнів, показала, що рівень рубцювання у свиней, до яких застосовувався консервативний метод лікування, опинився в шість і більше разів вище. Дослідження на клітинному рівні підтвердили це.
Потім пішли клінічні випробування, в яких брали участь дев’ять добровольців, що проходять абдомінопластику (операційне відновлення естетичних пропорцій живота). Через 8 і 12 місяців ефективність нового способу загоєння шкірних ушкоджень була позитивно оцінена як пластичними хірургами, так і запрошеними непрофесіоналами.
Результати роботи опубліковані в журналі Annals of Surgery.
Джерело: vkurse.ua
Коментарі
коментарів немає