Наближення парламентських виборів все більше дається взнаки. Однією з ознак цього є пошук українськими політиками, що бажають потрапити до парламенту, більш рейтинговіших партій. Саме бажання стати народним депутатом і є основною причиною міжпартійних переходів. Інші причини, які зазвичай озвучуються «перебіжчиками» в таких випадках, наприклад, як потреба об’єднання демократичних сил, незгода з партійним керівництвом чи зміна ідей, зазвичай є лише прикриттям справжніх мотивів.
Однією з головних тем минулого тижня була інформація про вступ депутата обласної ради Ігоря Гузя у партію «Фронт Змін». Ще однією новиною стало призначення політика керівником обласного виборчого штабу цієї політсили. Ці новини для багатьох політиків та експертів стали несподіванкою. Адже Ігор Гузь, що донедавна був відомий як принциповий націоналіст та послідовний критик «тушок» в регіональній політиці, вступив у ряди ліберальної партії та водночас зрадив інтересам партії від якої обирався депутатом. Більше того, більшість ключових депутатів та партійних функціонерів обласної організації партії «За Україну!» пішли за своїм «вождем» і теж змінили партію, тож колишня партія І.Гузя після такого його кроку серйозно обміліла. Останнє пов’язано з тим, що фактично вся партійна організація «За Україну!» на Волині була створена та відповідно діяла завдяки зусиллям І.Гузя та його однодумців.
Ключовим поясненням свого кроку, яке І.Гузь озвучив на спільній із Олександром Пизою прес-конференції, є: «... час малих партій минув. І лише разом можна досягнути результату на виборах та протистояти Партії регіонів». Водночас, поряд із такими «ідейними» мотивами молодий політик не приховує свого бажання потравити у парламент, чого досягнути за його словами набагато легше із партією «Фронт змін», ніж наприклад із націоналістичним ВО «Свобода» чи попередньою партією «За Україну!».
В такий спосіб молодий політик Ігор Гузь за 10 років своєї політичної діяльності вже вп’яте міняє політичну силу із якою береться «штурмувати» політичний олімп. Так, на початку своєї громадсько-політичної діяльності (2000-2002 рр.) Ігор був членом Конгресу Українських Націоналістів. У 2002 році як позапартійний обирався від Блоку Віктора Ющенка «Наша Україна» по мажоритарному окрузі до Луцької міської ради. В 2006 році як позапартійний за виборчим списком блоку «Наша Україна» став депутатом Волинської обласної ради. З 2008 по 2009 рік — член, а згодом заступник голови осередку політичної партії «Єдиний центр». З квітня 2010 по жовтень 2011 рр. — голова обласного осередку партії «За Україну!». Водночас Ігор і далі залишається головою всеукраїнської громадської організації «Національний альянс». Слід відзначити, що три із згаданих політичних сил допомогли політику вибороти депутатський мандат. Невдовзі побачимо чи вдасться це зробити Ігорю Гузю і з новою партією.
Вступ Ігоря Гузя та його однодумців у партію «Фронт змін», на нашу думку, суттєво змінить спрямованість обласного осередку партії та матиме як позитивні, так і негативні наслідки.
Серед позитивних змін:
— партія стане працювати більш креативно та сама ініціюватиме різного роду заходи і події, без команди з Києва;
— фракції «Фронту змін» у місцевих радах стануть більш радикальними та опозиційними до діючої влади;
— позиція партії буде частіше озвучуватись на сесіях та в ЗМІ, оскільки зросте кількість депутатів-ораторів;
— "Фронт змін«на рівні з ВО «Батьківщина» та ВО «Свобода» займе в регіоні опозиційну нішу.
Водночас таке поєднання різнопланових та ідейно далеких політиків несе і ряд загроз для партії:
— почнеться гостра конкуренція за формальне лідерство в обласному та місцевих осередках;
— старі партійці будуть блокувати участь нових членів партії у роботі статутних органів «Фронту змін», водночас нова партійна молодь спробує «зав’язати» на собі роботу виборчих штабів;
— можливий відтік з партії окремих помірковано налаштованих політиків і навіть депутатів;
— місцевий осередок партії буде продукувати заяви та оцінки, що можуть йти в розріз з центральною позицією партії.
Цілком можливо, що вступ у «Фронт змін» матиме вплив і на часткову зміну політичної позиції Ігоря Гузя. Щоб претендувати на висунення своєї кандидатури на виборах до парламенту він змушений буде рідше використовувати у своїх виступах націоналістичну риторику та менше уваги приділяти персоні голови облдержадміністрації. Також зросте у його висловах критика на адресу ВО «Свобода», що вже можна прослідкувати у соціальних мережах.
Однак досі не до кінця зрозумілі причини і мотиви якими керувався штаб Арсенія Яценюка залучаючи Ігоря Гузя до лав «Фронту змін». З одного боку, радикалізація позиції А.Яценюка потребувала радикалізації і всієї партії.
В той же час на Волині в рядах партії було не так і багато політиків із відповідним іміджем. З другої сторони імідж націоналіста-«провокатора» Гузя ніяк не вписується у формат «Фронту змін», який на державному рівні принципово уникає націоналістичних питань.
Та й в висловлюваннях І.Гузя можна знайти чимало «теплих» слів на адресу А.Яценюка і його партії.
На нашу думку, причин такого союзу є кілька. По-перше, «Фронт змін» хоче наростити свій рейтинг за рахунок опозиційних виборців. Для цього партія повинна більш послідовно критикувати діючу владу. Тому й залучаються з інших політичних сил перевірені або ж перспективні опозиційні політики. Разом з тим партійний осередок на Волині вже тривалий час обезголовлений — Святослава Кравчука усунули від керівництва, а Олександру Пизі не дали повних прав на лідерство. Відчувався певний брак яскравих політиків. Саме цю нішу і покликаний зайняти Ігор Гузь, який ймовірно сам запропонував свої послуги «Фронту змін».
Водночас призначення І.Гузя керівником виборчого штабу є швидше формальне. Малоймовірно, що новому партійцю відразу доручать керувати людськими ресурсами та виборчими коштами. Крім того посада керівника штабу не дає значних можливостей впливати на внутріпартійні процеси. Скоріш за все для Ігоря встановили випробувальний період протягом якого він має показати свою ефективність та корисність для «Фронту змін». Мабуть вже перед самими виборами буде остаточно прийматись рішення по персоналіях як щодо управління виборчим процесом в регіоні так і щодо балотування у Верховну Раду України.
Правда є ще два, дещо неочікувані, варіанти як причин, так і наслідків розвитку подій. Перший: Більшість політиків вже давно готуються саме до змішаної системи виборів на парламентських виборах. Ігор Гузь, будучи обраний у обласну раду по Старовижівському району, розглядався як один із кандидатів в депутати парламенту по Ковельському мажоритарному округу. Водночас, саме цей округ вже давно «облюбував» нинішній керівник центрального виборчого штабу «Фронту змін», народний депутат, який раніше обирався до парламенту саме від Волині, Микола Мартиненко. Тому, можливо, щоб не допустити висування на окрузі незручного конкурента й було запропоновано Ігорю Гузю приєднатися до «Фронту змін». В такому випадку вже партія б вирішувала хто піде по окрузі. Але за новою інформацію, Євген Мартиненко змінив плани і буде балотуватися до ВРУ по виборчому списку партії. Тож місце кандидата по даному округу вільне. Другий: Цілком можливо, що Ігоря Гузя запросили у «Фронт змін» для того, щоб перед самими виборами ... виключити із партії! Причин для такого кроку завжди можна буде знайти. Водночас такі дії зможуть послабити позиції молодого політика і не дадуть можливості серйозно підготовитись до виборів. А оскільки Євген Мартиненко й досі підтримує непогані стосунки з ключовим політиком регіону, то не виключено, що такі «креативні» плани теж можуть мати місце. Хоча все може бути й по-іншому...
Підготовлено експертами ЛМГО «Центр Політичного Аналізу та Виборчого Консалтингу» з метою якісного інформування політично свідомої громадськості про ключові політичні події держави, області та міста. При підготовці даного матеріалу використовувалась інформація всеукраїнських та місцевих друкованих і електронних засобів масової інформації (pravda.com.ua, unian.net, interfax.ua, volynnews.com, pravda.lutsk.ua, vip.volyn.ua, zik.ua), офіційних інтернет сайтів органів державної влади та місцевого самоврядування (voladm.gov.ua, volynrada.gov.ua, lutsk.ua).
Коментарі
коментарів немає