19 березня – 78-й день року (79-й у високосні роки) в григоріанському календарі. До кінця року залишається 287 днів.

Читайте також: Де у Луцьку не буде світла у п'ятницю, 19 березня

19 березня День ангела імені відзначають: Аркадій, Федір, Максим, Олена, Костянтин, Юліан, Аврам, Абрам. Про це пише "То є Львів".

19 березня 2020 року православні християни відзначають день Знайдення чесного Хреста і цвяхів Святою рівноапостольною царицею Єленою в Єрусалимі.

Цариця Єлена в 326-му році відправилася до Єрусалиму, щоб знайти Хрест Господній. Вона дізналася, що Хрест заритий у землю на місці, де побудували язичники храм на честь Венери. За наказом Олени зламали будинок і рили землю – в результаті пошуків знайшли три хрести, а поруч з ними дощечку з написом: "Ісус Назарянин, Цар Юдейський".

Щоб дізнатися, на якому з трьох хрестів був розп’ятий Ісус, стали покладати їх по черзі на померлого. Від двох хрестів ніякого дива не сталося. Коли поклали третій хрест, померлий воскрес, таким чином дізналися, що Хрест Господній.

В цей день люди з особливою шаною ставляться до води. Наші предки освячували криниці і ходили до лазні.

19 березня: традиції і звичаї дня

У день Калліста чекали прильоту білого лелеки. До цього птаха ставилися з особливою повагою і з нетерпінням очікували його повернення в рідні краї. Лелека, який оселився на даху будинка, віщував благополуччя і щасливе продовження роду. Кожному відомо про лелеку, який несе в своєму дзьобі дитину. Раніше це було пов’язано з міфологічними уявленнями, а пізніше стало улюбленим поетичним образом.

Наші предки ніколи не полювали на лелек, а до хрещення Русі їх вважали священними птахами, які захищають рід людський від злих духів і демонів, которі намагаються пробратися в наш світ. Побачити лелеку – хороша прикмета, яка обіцяє удачу у всіх починаннях.

Ще в цей день закликали ластівок-косаток повернутися до рідних гнізд. Ці маленькі перелітні пташки є символом доброти, надії та воскресіння. За легендою, саме ластівка намагалася зняти з голови Спасителя під час розп’яття колючий терновий вінок. Існує повір’я, якщо ластівка звила гніздо під дахом будинку, то тут ніколи не буде пожеж, а ось розорити ластівчине гніздо – погана прикмета, що обіцяє біди і нещастя.

Читайте також: В Україні планують змінити порядок призначення субсидій: треба подати нову заяву

У північних регіонах на Калліста очікували тимчасове похолодання.

У народі цей день ще прозвали Костянтинові Кола. Назва ця пов’язана з ритуалом, що проводили наші пращури 19 березня. Чоловіки і жінки обходили колами колодязі, щоб вода в них була чистою і цілющою.

У цей день можна заговорити дітей від наведення псування на сім років. Для цього в глиняний горщик треба зібрати талу воду, закупорити його і закапати між двома осиками. Коли будете закопувати прочитайте змову:

"Весняна вода з неба зійшла, потрапила в криницю, а криниця пішла в земельку. Я цю криницю в землю опустила, на сім років від будь-якого лиха своїх діток захистила. В ім’я Отця і Сина і Святого Духа. Амінь".

Народні прикмети на 19 березня

Морозна погода – чекай весни та теплого, посушливого літа.

Лід тоне в річках – рік буде неврожайним.

Проліски з’явилися 19 березня – можна приступати до посівних робіт.

Не можна пити воду з чужого колодязя 19 березня, оскільки він згодом може пересохнути.

Якщо в колодязь 19 березня кинути трохи моху, то дощ піде. Цим прийомом часто користувалися під час посухи в інші дні року.

Мороз ударив вранці 19 березня – ще 40 днів буде аналогічна погода.

Дятел в лісі стукає – холоди триватимуть ще довго.

Весь день сніг – літо буде засушливим.

Лід на річках тоне – прикмета до того, що рік буде неврожайним і важким.

Якщо побачиш білого зайця – незабаром піде сніг. 

Що сьогодні не можна робити

Краще відмовитися в цей день від своїх шкідливих звичок, наприклад, курити і пити спиртне.

Не можна вживати лайливі слова, а також думати погано про інших.

Не варто брехати і вигадувати. 

Читайте головні новини Волині та України також на нашій сторінці у Facebook