Декларуємо доходи, отримані у вигляді спадщини, або на що слід звернути увагу при оформленні спадщини - інформують у відділі масово-роз'яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у Рівному.

В розпалі кампанія декларування доходів, отриманих у 2011 році. Поряд з іншими доходами, що підлягають декларуванню є й такі, що отримані у вигляді спадщини.

На що слід звернути увагу при оформленні спадщини.

Відповідно до Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-ІV (зі змінами та доповненнями) кошти, майно, майнові чи немайнові права успадковані платником податку, оподатковуються згідно з правилами, встановленими статтею 174 розділу ІV ПКУ для оподаткування спадщини.

Цією статтею передбачений поділ об'єктів спадщини з метою оподаткування.

Об'єкт оподаткування податком на доходи фізичних осіб виникає у фізичної особи в момент прийняття спадкоємцем об'єкта спадщини.

Загалом об'єкти спадщини оподатковуються:
за нульовою ставкою: а) вартість власності, що успадковується членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення; б) вартість власності - об'єкт рухомого, нерухомого майна, готівка або кошти, що зберігаються на рахунках спадкодавця, відкритих у банківських і небанківських фінансових установах, у тому числі депозитні (ощадні), іпотечні сертифікати, сертифікати фонду операцій з нерухомістю, що успадковується особою, яка є інвалідом I групи або має статус дитини-сироти або дитини, позбавленої батьківського піклування, спадщина у виді об'єктів нерухомості та рухомого майна, що успадковуються дитиною-інвалідом; в) грошові заощадження, поміщені до 2 січня 1992 року в установи Ощадного банку СРСР та державного страхування СРСР, що діяли на території України, а також у державні цінні папери (облігації ), погашення яких не відбулося, що успадковуються будь-яким спадкоємцем.

За ставкою 5 відсотків оподатковується вартість будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцями, які не є членами сім'ї спадкодавця першого ступеня споріднення.

За ставкою 15 та/або 17% будь-який об'єкт спадщини, що успадковується спадкоємцем від спадкодавця-нерезидента, та для будь-якого об'єкта спадщини, що успадковується спадкоємцем-нерезидентом від спадкодавця-резидента.

При оформленні права на спадщину необхідно врахувати наступні особливості:

  • для нарахування податку на доходи фізичних осіб при отриманні спадщини (подарунку) у вигляді нерухомого майна застосовується оціночна вартість майна, але не нижче вартості, визначеної у довідці бюро технічної інвентаризації. Оцінка ґрунтується на засадах національних стандартів оцінки майна та відповідно до вимог нормативно-правових актів з оцінки майна.
  • у разі успадкування права на вклад у банку (небанківській фінансовій установі) відповідно до ст. 1228 Цивільного кодексу України податковим агентом є такий банк (небанківська фінансова установа);
  • якщо спадкоємець мав статус дитини-сироти та на час оформлення спадщини фізичній особі виповнилось 18 років вона втрачає статус дитини-сироти, то значить вартість будь-якого об'єкта спадщини, який успадковується даною фізичною особою, підлягає оподаткування за ставкою 5%.

Дохід у вигляді вартості успадкованого майна (кошти, майно, майнові чи немайнові права) у межах, що підлягає оподаткуванню, включається спадкоємцями до складу загального річного доходу платника податку і зазначається в річній податковій декларації, крім спадкоємців-нерезидентів, які зобов'язані сплатити податок до нотаріального оформлення об'єктів спадщини та спадкоємців, які отримали у спадщину об'єкти, що оподатковуються за нульовою ставкою податку на доходи фізичних осіб.

Нагадуємо, граничний термін подання декларації про майновий стан та доходи 1 травня 2012 року.