За українцями в інтернеті будуть слідкувати за їх же рахунок.  Депутати вирішили посприяти правоохоронним органам і спецслужбам. Вони хочуть допомогти перехоплювати дані про підозрюваних і злочинців, які поширюються інтернет-мережах і мережах зв'язку. Проте робити це співробітники правоохоронних органів будуть, швидше за все, за рахунок самих же абонентів.

Операторам доведеться підвищити тарифи, щоб «відбити» витрати на закупівлю дорогого устаткування. Народний депутат Партії регіонів Володимир Олійник запропонував внести зміни до закону «Про Телекомунікації» - зобов'язати операторів за власні кошти не лише встановлювати на своїх мережах, але і купувати устаткування, необхідне для оперативно-розшукових заходів (засоби прослушки і зчитування інформації з мультимедійних повідомлень).

У розмові з кореспондентом Володимир Олійник сказав, що зараз засобів отримання з мереж інформації немає у вільному продажі. І якщо компанія встановить таке устаткування, то ненавмисно може понести кримінальну відповідальність. Уряд же визначатиме, де купувати засоби прослушки і як їх використовувати.

Відзначимо, що в 2010 році інший депутат Юрій Кармазін (НУНС) також пропонував допрацювати статтю закону про закупівлю засобів прослушки. Проте він навпаки пропонував спецслужбам купувати необхідне устаткування за свої гроші. Кармазін попереджав, що органи можуть зловживати засобами прослушки. «На сьогодні нічого не заважає уповноваженому органу отримати дозвіл прослухувати декілька номерів або перехоплювати інформацію, яка поступає на певні адреси...», - відзначав він в супровідній записці.

Його ініціатива протрималася НКРС в 2010 році, але осінню 2011 року до порядку денного ВР її не включили. Юрій Кармазін повідомив, що виступатиме проти запропонованого законопроекту Олійником, так як його прийняття створить істотне фінансове навантаження на учасників ринку.

«Вартість одного комплекту устаткування – більше $1 млн. Причому купувати його будуть зобов'язані всі: як великі оператори - так і маленькі. Я думаю, якщо це станеться, то ціни на телекомунікаційні послуги зростуть в межах 5%, оскільки компанії будуть вимушені компенсувати витрати», - відзначає депутат.

Олійник визнає, що установка прослушки дійсно може позначитися на цінах, але додає, що прийняття його ініціативи теж принесе багато користі. Він вважає, що зміни в законі «підвищать здатність відповідних державних органів охороняти права і свободу людини, власність, громадський порядок і суспільну безпеку».

За даними представників Верховного суду, щорік суди України дають близько 20 тисяч дозволів на прослухування телефонів, мобільних телефонів, електронної пошти, при тому, що далеко не всі ці дозволи судів на прослухування телефонів приводять до розслідуванню кримінальних справ.

У великих операторів (наприклад, life:)) заявляють, що системи прослушки вже куплені і встановлені відповідно до закону. «Тому нововведення, по наших пропозиціях, може торкнутися лише тих телекомунікаційних компаній, в яких цього устаткування ще немає або які лише планують будівництво мереж», - заявляє директор по корпоративних стосунках life:) Юрій Курмаз.

Проте не можна виключати того, що Кабмін в своєму порядку пропише нові вимоги до телекомкомпаній, і системи доведеться замінити. Генеральний директор «Телесистем України» (Peoplenet) відзначає, що правоохоронні органи дуже рідко користуються навіть тими можливостями, які у мережі вже є. «Але моя особиста думка – прослушка має бути доступна. У Ізраїлі, наприклад, це питання б навіть не обговорювалося. Адже там всі знають, наскільки велика загроза міжнародного тероризму», – сказав він.