Соціальна і демографічна криза 1990-х привів українське суспільство до цивільного шлюбу і бездітності. Таку думку висловив шеф-редактор тижневика «Коментарі:» Вадим Денисенко на прес-конференції, присвяченій життєвим цінностям і орієнтирам українського «покоління Z», – так називають дітей, що народилися після 1991 року.

«Перш за все, варто зупинитися на позитивному моменті – Україні вимирання не загрожує, – повідомив Денисенко. – Тому що практично всі респонденти говорили про те, що в майбутньому хотіли б мати як мінімум 2 дітей. Якщо така тенденція продовжуватиметься, то це дуже хороший знак для всіх нас».

Відзначимо, що, згідно з дослідженням, 68,3% молодих українців (серед тих, кому не важко відповісти на питання) упевнені: у сім'ї мають бути два дитя. Ще 14% орієнтовані на трьох дітей, а 1,8% хотіли б виховувати чотири і більше спадкоємців.

Таким чином, в середньому на одну майбутню сім'ю теоретично виходить ледве більше двох дітей. На думку Денисенко, такі батьківські відчуття можуть бути викликані тим, що через демографічну яму 1990-х років велика маса нинішньої молоді виросла в сім'ях з одним дитям.

Відповідно, в дорослому житті дівчата і хлопці спробують реалізувати свою дитячу мрію про братика або сестричку.

Цікаве і відношення молодих українців до шлюбу. Так, кажучи про створення сім'ї, 31% дівчат і 28% парубків вибрала варіант «церковний і офіційно зареєстрований шлюб». Ще 51% дівчат і 49,2% хлопців зупинилися на варіанті «офіційно зареєстрований». Лише у цивільному шлюбі хотіли б жити 6% дівчат і 7% парубків, а проти шлюбу як такого виступає менше 2% респондентів.

Таким чином, офіційно створити сім'ю вважають за необхідне 82% дівчат і 77% хлопців. «І це досить високий відсоток для сьогоднішнього дня, оскільки ми розуміємо, що європейська тенденція – це рухатися у напрямі цивільного шлюбу, – упевнений Денисенко. – Наше ж суспільство до цього ще не готове. Очевидно, це пов'язано з тим, що у нас дуже високий відсоток тих, хто виріс в неповних сім'ях.

Можливо, що ін'єкція, дана на початку 1990-х, коли у нас збільшилася кількість розлучень і неповних сімей, привела до того, що в головах молоді є установка на необхідність шлюбу, повної сім'ї і двох дітей».