Віднині в Рівненській області не існує централізованої цитологічної лабораторії обласної клінічної лікарні, яка займалася ранньою діагностикою раку та пухлиноподібних захворювань. Її було ліквідовано згідно наказу обласного управління охорони здоров’я. Про це повідомляє прес-служба Рівненської обласної організації УНП. Нагадаємо, ліквідація установи стала одним із етапів реалізації масштабних плани Міністерства охорони здоров’я щодо так званої оптимізації лікувальних закладів.

– Діяльність лабораторії сприяла значному поліпшенню показників із профілактики та діагностики раку. Аналіз останніх 15 років показав, що ефективність гінекологічних профілактичних оглядів в області зросла майже у 10 разів; в 4,5 рази підвищилась питома вага активно виявленого при профогляді до числа вперше зареєстрованих випадків раку шийки матки; у 6 разів збільшилася кількість ранніх, доклінічних форм захворювання; на 32 відсотки знизилася захворюваність та на 34 - смертність від раку шийки матки. Ці показники є одними з найкращих в Україні, – наголошують колишні працівники лабораторії.

За словами самих медиків, так звана реорганізація медичних установ нічого доброго суспільству не принесла. На ділі такі реформи МОЗ передбачають не лише скорочення чисельності медичних працівників, а й функцій медичних установ. У нашому випадку – це знищення цитологічної лабораторії в Рівненській обласній клінічній лікарні.

Недолуге керівництво, як на рівні держави, так і в системі охорони здоров’я області призвело до ліквідації стратегічно важливого підрозділу обласної лікарні, і це в той час, коли в області зростає захворюваність на рак.

Раніше цитологічна лабораторія РОКЛ обслуговувала 12 районів області та всі обласні медичні заклади Рівного, за винятком онкодиспансеру. За рік тут проводилося близько 200 тисяч досліджень. Штат лабораторії налічував 23 посади.

Більшість медичних працівників під маркою реорганізації потрапили під скорочення без подальшого працевлаштування. Як наголошують лаборанти, їхнє скорочення не було погоджено ані з колективом, ані з профспілкою. Їм лишень пояснили, що цитологічну службу треба, чомусь, перевести в онкодиспансер. В той час, коли основним принципом медицини – виявленням хворих, займається загальнолікарняна мережа, а у диспансери направляються або підозрілі хворі, або з конкретними діагнозами.

ДОВІДКА. Рівненську обласну централізовану цитологічну лабораторію було створено в 1979 році з метою морфологічної діагностики злоякісних новоутворень, передракових змін та інших неонкологічних захворювань.

Тут досліджувався пункційний, ендоскопічний та ексфоліативний матеріал, проводилося масове цитологічне обстеження жінок при гінекологічних профілактичних оглядах.

Крім обласної лікарні, лабораторія обслуговувала медичні заклади Рівного та 12 районів області, а також була організаційно-методичним, навчальним та консультативним центром із цитологічних досліджень. Колектив лабораторії щороку проводив понад 200 тисяч цитологічних досліджень, профілактично обстежуав близько 50 відсотків жінок Рівненщини.

На базі лабораторії науково розроблені організаційні форми масового цитологічного обстеження жінок при гінекологічних профоглядах, організаційні форми та методи діяльності цитологічної лабораторії, котрі лягли в основу методично-інструктивних документів Міністерства охорони здоров'я України в 1979 та 1981 роках.

Принципи організації та результати роботи з цитологічного обстеження жінок при гінекологічних оглядах були представлені на Республіканській ВДНГ у 1984 році, а матеріали наукової та практичної роботи лабораторії знайшли відображення в 21 статті, опублікованій у медичних журналах та збірках та у 18 доповідях на обласних, республіканських та всесоюзних науково-практичних конференціях і з'їздах.

Крім того, в обласній лікарні значно покращились можливості морфологічної діагностики пухлин різних локалізацій, особливо - малодоступних для біопсії.