Мін'юст оприлюднив звіт про зезультати проведення заходів щодо запобігання та протидії корупції в 2011 році., згідно з яким сфера освіти названа одним з лідерів за рівнем корумпованості.

Автори звіту відзначають, що всі дослідження, проведені в Україну в останні роки, показують, що корупція в сфері освіти визнається однією з найбільш поширених, особливо з урахуванням того, що в цій сфері представлені інтереси значної частини населення. Незначне скорочення корумпованості в 2011 році порівняно з 2009 роком було зафіксовано серед керівництва та викладачів вищих навчальних закладів (з 49% до 47,1%), проте в Міністерстві юстиції відзначили, що громадяни також вважають, що корупція зросла серед керівників і вчителів шкіл.

Досить неоднозначною за своїм змістом і наслідками є благодійна допомога, з наданням якої постійно стикаються в навчальних закладах, особливо в середній освіті, де вона часто набуває ознак «квазікорупціонних» або сумнівних платежів.

У Мін'юсті підкреслили, що саме поширеність благодійних платежів є важливим чинником формування уявлень про корумпованість освітніх установ. «Тому важливо виділяти ті форми корупційних практик, які мають вартісну складову і чітко визнаються масовою свідомістю як корупційні. Саме ці форми мають найбільший вплив на формування переконання населення в існуванні корупції », - зазначають в Мін'юсті.

Автори відзначають, що в корупційні практики, пов'язані з безпосередніми корупційними витратами, залучені 35-48% домогосподарств, члени яких навчаються в різних навчальних закладах, а розмір корупційних витрат залежить від сфери навчання і збільшується з віком людини, яка навчається.

За висновком експертів Мін'юсту, співвідношення середніх офіційних і неофіційних витрат у різних установах виглядає наступним чином: в дитячих садах - в середньому 1000 грн і 600 грн в рік, в школах - 1500 грн і 1260 грн, у вузах - 6000 грн і 1500 грн.