Користуючись новітніми даними, отриманими за допомогою космічного телескопа НАСА "Кеплер", тільки в нашій галактиці - Чумацькому шляху - астрономи нарахували десятки мільярдів планет земного типу. Вони не тільки схожі з Землею за розміром, але і знаходяться в так званій зоні проживання. Розташовані на комфортній відстані від своєї зірки, яка забезпечує придатні для життя умови. І головне - можливість існування води в рідкому вигляді.

Така велика кількість потенційно придатних для життя світів різко підвищує вірогідність його існування. Аж до розумного і високорозвиненого. Однак дослідження, нещодавно проведені вченими міжнародної групи, цю ймовірність, з одного боку, знижують. А з іншого - свідчать: позаземне життя може бути вельми екзотичним і зовсім несхожим на наше.

Очевидно, що і брати по розуму, якщо вони десь знайдуться, не обов'язково будуть мати хоча б віддалену подібність з нами. Або "сестри Землі" виявляться настільки нерідними, що взагалі будуть нездатні підтримувати життя, не дивлячись на, здавалося б, сприятливі зовнішні умови.

Гарік Ісраелян з Інституту астрофізики на Канарських островах, його колеги з Інституту планетарних наук (США) і Університету Порто (Португалія) виявили: хімічний склад схожих на Землю планет може дуже сильно відрізнятися. Що, в свою чергу, впливає на існування і формування там біосфер.

Якщо вірити дослідникам, то мінеральний склад планет залежить від того, в якій пропорції перебували вуглець і кисень (C / O), магній і кремній (Mg / Si) в речовині, з якого планети утворилися. А оскільки, як з'ясувалося, коефіцієнти C / O і Mg / Si можуть змінюватися в досить широких межах, то і в складі планет переважають то одні, то інші елементи. Що впливає на тектонічні і вулканічні процеси, на склад атмосфери. І в кінцевому рахунку на місцеве життя, яка може набувати найнеймовірніші форми.

Наприклад, знайти планету, близьку за складом нашої, не так-то легко. Більше того, сам він - нинішній хімічний склад - міг би бути зовсім іншим, якби в Сонячній системі не з'явився б гігант Юпітер. І тоді хто знає, які б монстри населяли Землю? І який вигляд мали б ми самі?

- Будівництво планет в хімічному середовищі, нехарактерною для Сонячної системи, досить поширене у Всесвіті, - говорить Гарік Ісраелян. - І це могло привести до формування дивних світів, що дуже сильно відрізняються від Землі.

- Спостерігаються варіації в ключових коефіцієнтах С / О і Mg / Si відомих зірок, що містять планети, мають на увазі високу ймовірність існування планет земного типу, - повторює ще один член команди дослідників Еліза Дельгадо Мена.

Яскравий приклад майже наукового передбачення, до речі, дає фантастика. У фільмі "Аватар" на прекрасній планеті Пандора - супутнику газового гіганта - комфортно живуть сині аборигени, літаючі ящери і різні шестиногі тварі. Але цей світ отруйний для людей. А чому? Тому що в місцевій системі трапилася "варіація в ключових коефіцієнтах С / О і Mg / Si". І виникло життя, відмінна від земної.

Система 55 Рака (55 Cnc) знаходиться в сузір'ї Рака приблизно в 40 світлових роках від Землі. Має сонцеподібної зірку і п'ять планет. Існують підозри ще на дві. Серед вже відкритих планет є схожі на планети Сонячної системи - наш Юпітер і нашу Землю. На "сестрі" більше вуглецю і кремнію, ніж у нас. Або на Марсі. Але й кисню вистачає. Життя, нехай екзотичне, можливе.

Учені під керівництвом Майкла Стерціка вивели на Місяць свій "Дуже Великий Телескоп" (Very Large Telescope) - на сьогодні найбільший в світі оптичний прилад. Стали розглядати на ньому так зване попелясте світло. Це те сонячне світло, що потрапляє на Місяць, відбиваючись від Землі. В попелястому світлі астрономи хотіли побачити ознаки життя - біосігнатури, як вони їх називають. І побачили.

За словами Майкла Стерціка, ознаками органічного життя виступають кисень, озон, метан, вуглекислий газ, що знаходяться в певній пропорції.

Аналізуючи виключно біосігнатури Землі, астрономи визначили, що на цій планеті є атмосфера, в атмосфері є хмари, на поверхні планети є океани, а на суші - рясна рослинність.

До речі, застосований метод дозволяє виявити на планеті і мізерну рослинність - навіть якщо вона займає не більше 10 відсотків поверхні.

Вчені запевняють: позаземне життя напевно буде знайдена через кілька років, коли Європейська південна обсерваторія введе в дію оптичний телескоп, який набагато більший "Дуже Великого". Це "Надзвичайно Великий Телескоп" (Extremely Large Telescope) з дзеркалом діаметром 40 метрів.

- Самих "зелених чоловічків" ми, звичайно, не побачимо, - говорить Стерцік, - але зможемо отримати уявлення про їх світи.