Українські психологи кажуть, що соцмережі — сучасна міфологія, в яку не варто вірити.

Уявити собі сучасний світ без «Однокласників». Facebook і безлічі інших соціальних мереж вже неможливо. Тим часом, популярність віртуального спілкування миттєво стала об‘єктом вивчення вчених усього світу. Причому висновки таких досліджень часто один страшніший іншого: пристрасть до соцмереж загрожує депресією, ожирінням, втратою роботи і добровільною соціальною ізоляцією.
Погортавши іноземну пресу «Коментарі» з’ясували, чим лякають любителів віртуального спілкування західні вчені.

1. Експерти з Единбурзького університету імені Непера (Великобританія) з‘ясували, що участь в соцмережах приносить їхнім користувачам більше проблем, ніж радості. Справа в тому, що британці намагаються не «накоїти зайвого» і «показати себе в кращому світлі», тому рідко відчувають позитивні емоції від спілкування зі своїми віртуальними друзями. Автор дослідження, доктор Кеті Чарльз, зазначає, що ця особливість тим очевидніша, чим більше друзів у користувача. Найгірше, якщо серед «френдів» є роботодавці або члени сім’ї. Дослідники стверджують, що завсідники соціальних мереж відчувають той же стрес, що і знаменитості: їм здається, що їхнє життя постійно на виду. «Сайти відбирають у людей життєво необхідний особистий простір», — упевнені британські вчені.

2. Американські ж вчені з Університету Каліфорнії з‘ясували, наскільки впливає спілкування в соцмережах на здатності військових виконувати покладені на них завдання. Соціальний психолог Бенджамін Карні провела дослідження серед 8 тис. американських військових, змушених нести службу далеко від дому. Виявилося, що тісне спілкування з рідними в соціальних мережах швидше шкодить, ніж допомагає: військові занадто багато думають про проблеми на батьківщині і не можуть сфокусуватися на виконанні щоденних завдань.

3. Одна з найпоширеніших «страшилок» про соцмережах говорить про те, що віртуальне спілкування викликає звикання. Більше того, дослідники з університету Чикаго стверджують, що від інтернет-сервісів на зразок Facebook і Twitter відмовитися навіть важче, ніж від куріння чи алкоголю.

4. Британський же вчений Арік Сігман в статті під назвою «Завжди на зв’язку», опублікованій в науковому журналі британського Інституту біології Biologist, стверджує: соцмережі крадуть час, призначений для справжнього живого спілкування. Як результат — в організмах користувачів виробляється недостатньо гормонів радості, а це в перспективі призводить до депресії і навіть зниження імунітету.

5. Китайські дослідники зайшли ще далі: вчені з Китайської академії наук в місті Ухань під керівництвом Хао Лея прийшли до висновку, що в мозку людей, які страждають від інтернет-залежності, зруйновані нервові волокна в областях, що відповідають за емоції, самоконтроль і прийняття рішень.

6. Крістофер Карпентер з Інституту Західного Іллінойсу стверджує, що участь в соцмережах здатне підштовхувати людей до антигромадської поведінки і навіть провокувати розвиток у користувачів нарцисизму. Адже сотні ні до чого не зобов‘язуючих зв’язків призводять до того, що люди починають залежати від чужої думки. Американські вчені вважають, що між віртуальним ексгібіціонізм і асоціальною поведінкою існує найбільш, що ні на є, прямий зв‘язок.

7. Тим часом шведи з університету Гетеборга з’ясували, що стійка психологічна залежність від соцмереж формується переважно у бідних і слабо освічених людей. Причому жінки схильні до ризику «підчепити» таку залежність набагато більшою мірою, ніж чоловіки. Половина опитаних шведами респондентів заявила, що починає кожен день з перегляду оновлень в соцмережах, а 25% користувачів і зовсім відчувають себе «незручно» в ті моменти, коли не можуть дізнатися про нові повідомлення своїх «френдів». Примітно, що більшість користувачів розміщує в соцмережі тільки позитивні пости і фотографії, тому у їх «френдів» створюється враження, ніби люди навколо проводять більш цікаве і насичене життя, ніж вони самі. А від поганого настрою до депресії — рукою подати.

Втім, українські психологи схильні вважати такі дослідження псевдонауковими. В інтерв‘ю «Коментарям» соціальний психолог Олег Покальчук прямо заявив: «Такі дослідження мають в своїй основі комерційний характер. Хоча я дуже слабо вірю в те, що в ХХI столітті взагалі існують наукові дослідження». Покальчук зазначає, що взагалі людські стани спочатку виникають, а потім пояснюються. «Тобто, якщо з людиною відбувається щось погане, то винні всі навколо, а якщо відбувається щось хороше — то в цьому заслуга виключно її самої. Тому заяви про те, що соціальні мережі призводять до якихось психологічних розладів — це підміна причинно-наслідкового зв’язку», — говорить психолог.

Приміром, до появи соцмереж різкій критиці піддавалися комп'ютерні ігри. До них — телебачення. «Завжди знаходиться якась зовнішня точка для дискусії, яка покликана побічно включити самооцінку людей», — говорить Покальчук. У підсумку виходить, що всі проблеми не від невміння людини вибудувати стосунки з родичами або вирішити проблеми в сексуальному житті, а від жахливих соціальних мереж. «Це така сучасна міфологія, в яку не варто вірити. Соціальні мережі нічого не дають і не забирають. Вони просто є», — відзначає експерт. За його словами, соцмережі можна порівняти з каналізацією, в яку люди виливають продукти своєї життєдіяльності. «Воно все змішується, тече і повертається очищеною водою. Так що все кудись впадає і витікає. І драматизувати не треба», — упевнений Покальчук.