В густих хащах, оточених болотами, проходить всеукраїнська спортивно-патріотична гра «Звитяга». Півтори сотні учнів та студентів з семи областей на 4 дні стають повстанцями: живуть у наметах, готують їжу в польових умовах, підкоряються наказам своїх військових командирів. Цьогоріч гра приурочена 70-тій річниці створення легендарної УПА.

«Мені це подобається просто, тут як в нас було перше завдання маскуватися і йти тихо, я відчував себе істинним партизаном, це відчуття, який не передати», розповідає учасник гри Андрій Бакун.

Формат гри цікавий та незвичний, кажуть учасники. Вони діляться на два ворожих табори, у кожного є свій стяг. Завдання для команд – виявити ворогів та забрати надійно захований прапор, при цьому не втративши свого. Якщо ж обом суперникам це не вдасться, переможця визначають за кількістю вбитих.

«Люди діляться на дві великі команди, які умовно називають сотнями, кожна сотня ділиться на три відділи, які називаються чоти, і кожна чота ділиться на три рої, в середньому рій це 10 людей, чота – 30, ну й сотня – 100 – 150. Це взято від УПА, там була така ж система розподілення людей», говорить учасник гри Богдан Бальбуза.

Постійно бути на сторожі – цього вимагають правила гри, адже ворог може підкрастися будь-якої миті. Умови гри жорсткі, кажуть юні повстанці, та вони звитяжців не лякають.

«В бою дівчата просто необхідні, якби не було дівчат сотні би не вигравали, бо хлопці ведуть силову боротьбу а дівчата за ними підчищають – зривають пов’язки», вважає , учасниця гри Майя Москвич.

«В УПА це було значно складніше, бо в 53-му році, до прикладу, головний командир УПА Василь Кук перебував в цих лісах вони тут переховувалися і зимували в цих лісах, звичайно ці умови не можна співставити, бо вони перебували в криївках, не вистачало харчування, медичного забезпечення», розповідає організатор гри Ігор Гузь.

Звитягу в лісах між селищами Цумань та Берестяне проводять вп’яте. Взяти участь у грі приїздить дедалі більше молоді з різних куточків України. Це неабияк загартовує дух та розвиває відчуття патріотизму. Організатори не приховують, що спартанські умови, в яких доводиться жити впродовж 4-ох днів, витримують не всі. Та все ж хлопці і дівчата від історичної гри у захваті. Вони не п’ють і не курять, а пропагують здоровий спосіб життя та самовіддану любов до України.