14 травня у Луцькому прес-клубі реформ відбулася прес-конференція за підсумками двох актуальних для міста адвокасі-кампаній, на якій оприлюднили результати дослідження про ставлення лучан до соціально значимих об’єктів та озеленення міста.
Перший проект «Проведення адвокасі-кампаній, спрямованої на врахування прав та інтересів мешканців при будівництві та благоустрої соціально значимих об'єктів міста Луцька» реалізувала ВОГО «Фонд місцевого розвитку». У його рамках проведено в березні і в квітні соціологічне дослідження «Ставлення жителів м. Луцька до перспективи забудови та благоустрою соціально значимих об’єктів Луцька».
Соціолог Олександр Дурманенко зазначив, що найбільш соціально значимими об’єктами для лучан є парково-садова зона, дитячі майданчики і медичні заклади. Більше половини опитаних – 55% позитивно оцінюють перспективи проведення будівельних робіт в зонах м. Луцька, які мають культурно-історичне значення. 44% респондентів негативно ставляться до цього і 1% – байдуже. Найбільш позитивно налаштованою на забудову історичних зон є молодь – 36% опитаних, а найменш – особи літнього віку. Тому потрібно громадськості проводити роз'яснювальну роботу щодо цінності збереження культурно-історичного комплексу «Старе місто».
Під час проведення дослідження було опитано 300 осіб від 18 до 60 років.
Результати вивчення громадської думки показали, що лучан найбільше турбують такі проблеми Луцька, як відкриття сміттєпереробного комплексу, облаштування зоопарку, достатня кількість громадських вбиралень. Лучан не дуже цікавить Замок Любарта, адже більшість жителів міста не змогли відповісти на відкрите запитання стосовно останньої події всеукраїнського масштабу, пов'язаної з тим, що Луцький замок став переможцем у номінації «7 чудес України: замки, фортеці, палаци». 66% опитаних (198 осіб) визнали незнання цієї події, 34% респондентів (102 особи) відзначили, що обізнані, більше третини правильно назвали його. Експерт також додав, що громадська думка в Україні поки незріла і може потрапляти від вплив маніпуляторів.
«Громада повинна розуміти, що ми живемо за той бюджет, який самі напрацювали. Кожен наш крок повинен йти через призму залучення грошей на розвиток міста. Я за те, щоб знайти можливості, і щоб об'єкт існував для наших нащадків сотні і тисячі років, адже новітні технології це дозволяють. Щоб замок почав приносити гроші, а не був певною історичною декорацією, треба залучити цілий ряд спеціалістів: істориків, маркетологів, дизайнерів, архітекторів, реставраторів, супер-гідів», – наголосив голова ВОГО «Фонд місцевого розвитку» Петро Верзун.
Другий проект «Адвокасі-кампанія щодо вирішення проблеми озеленення міста Луцька» реалізувала МГО «Асоціація захисту прав молоді Волині». Соціолог Станіслав Демчук розповів, що відбувається занепад озеленення міста, адже проходить активне вирубування дерев, а нових насаджень мало.
За результатами опитування, 16% опитаних відзначили покращення ситуації з озелененням, 10,4% взагалі не звернули на це уваги, 24,7% зазначили, що стан озеленення міста погіршився за останні роки. У період тотальної урбанізації, будівництва багатоповерхівок у місті зменшилась кількість зелених зон.
86% респондентів вважають, що в місті існує проблема озеленення, 13% зазначили, що не вбачають в цьому проблеми. 78,4% опитаних відповіли, що взяли б участь у проведені «суботників», а 21,6% респондентів відмовились би від такої ініціативи.
Завоювала прихильність ідея створення дендропарку – 62,9% опитаних позитивно ставляться до цього, 32% респондентів вважають такі зміни недоречними.
Більшість лучан підтримала створення дендропарку, адже у місті немає повноцінного доглянутого парку. З-поміж зелених зон Луцька жодну повною мірою не можна визначити яка паркову, а як штучну, виділену для відпочинку. Цікаві результати отримали експерти на запитання, яке звучало так: «Як ви гадаєте, яке дерево/рослина/квітка могли б бути символом нашого міста?». Одноголосної відповіді лучани не дали, однак до четвірки лідерів увійшли клен (9,7%), калина (10,3%), каштан (10,3%), дуб (17,3%).
У заключному запитанні анкети дослідження лучани відзначили, хто найбільше забруднює місто. 56% респондентів відповіли, що мешканці Луцька, 30,1% –автотранспорт і 13,5% – промислові підприємства.
Адвокасі-кампанії були проведені за підтримки Асоціації розвитку та підтримки ОСББ та ОСН.
Коментарі
коментарів немає