Держагентство України з управління зоною відчуження розглянуло звернення облради щодо врегулювання питань соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи і надало відповідь у межах своєї компетенції. У листі, підписаному в. о. Агенства В.Бобро йдеться про таке.
Щодо забезпечення житлом постраждалих громадян
Основи законодавчого забезпечення соціального захисту постраждалого населення, у тому числі створення належних і безпечних умов проживання, гарантованих Конституцією України, закладено у Законі України від 28 лютого 1991 р. № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон), яким визначено основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, забезпечення житлом, при цьому взято під особливий державний соціальний захист найбільш уразливі верстви населення - переселенців із зони безумовного (обов'язкового) відселення, учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та сімей з дітьми, що стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, які потребують поліпшення житлових умов.
Відповідно до пункту 10 статті 20 Закону громадяни, віднесені до категорії 1, інваліди-чорнобильці, повинні забезпечуватися житлом протягом року з дня подання заяви.
Сім'ї, які самостійно за направленнями облдержадміністрацій переселяються з радіоактивно забруднених територій, відповідно до пункту 2 статті 32 Закону мають право на позачергове забезпечення житлом. Таке право також мають постраждалі, віднесені до категорії 2.
Фінансування будівництва житла для поліпшення житлових умов вищезазначеній категорії громадян, забезпечення житлом переселенців здійснюється за рахунок коштів державного бюджету та інших джерел, не заборонених законодавством.
Питання забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, - це не тільки будівництво нового житла.
Двадцятирічний досвід роботи Міністерства щодо вирішення цього питання показує, якщо перша хвиля евакуації і відселення населення вирішувалась за рахунок компактного будівництва житла і відповідної інфраструктури, то після прийняття Закону житлові питання набули більш широкого комплексного вирішення, а саме, закупівля житла на вторинному ринку та на умовах пайової участі в будівництві, відшкодування вартості витрат громадянам, які переселилися з радіоактивно забруднених внаслідок Чорнобильської катастрофи територій за направленнями обласних держадміністрацій, за самостійно придбане (збудоване) житло тощо.
На виконання Закону Міністерством розроблено відповідні підзаконні акти, такі як постанови Кабінету Міністрів України від 16 грудня 1992 р. № 706 "Про Порядок відселення та самостійного переселення громадян з територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС", та від 31 грудня 1996 р. № 1589 "Про Порядок надання додаткової жилої площі особам, які внаслідок Чорнобильської катастрофи перенесли променеву хворобу будь-якого ступеня або стали інвалідами, дітям-інвалідам, які потребують особливого догляду, та сім'ям, що втратили годувальника, з числа осіб, віднесених до категорії 1".
За ці роки напрацьовано необхідну нормативно-правову базу та відповідну управлінську вертикаль на загальнодержавному рівні щодо постійного моніторингу стану забезпечення житлом, комплексного вирішення цього питання і визначення пріоритетності забезпечення житлом у тому чи іншому регіоні України, створено діючу схему вирішення організаційних і фінансових питань, систему контролю за цільовим використанням бюджетних коштів та за забезпеченням житлом постраждалого внаслідок Чорнобильської катастрофи населення.
У поточному році Законом України від 22 грудня 2011 р. № 4282-УІ "Про Державний бюджет України на 2012 рік" МНС на виконання бюджетної програми "Забезпечення житлом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (КПКВ 3201200) передбачено 50,0 млн. гривень, з них 2 697,5 тис. грн. передбачено Волинській області.
У той же час, з метою забезпечення реалізації нових соціальних ініціатив Президента України, виконання завдань, поставлених Прем'єр-міністром України, зменшення соціальної напруги серед постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи громадян, зокрема інвалідів-чорнобильців, у вирішенні їх житлового питання з державного бюджету виділено додатково 100,0 млн. грн. і загальна сума, передбачена МНС на виконання вищезазначеної бюджетної програми відповідно до Закону України від 12 квітня 2012 р. № 4647-УІ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік", становить 150,0 млн. гривень. Волинській області з виділених 100,0 млн. грн. передбачено 6642,2 тис. гривень.
Щодо забезпечення лікування постраждалих громадян
Законом України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" для забезпечення лікування важкохворих та онкохворих громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, придбання ліків у спеціалізовані медичні заклади, що забезпечують лікування постраждалих, за бюджетною програмою "Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування онкологічних хворих із застосуванням високовартісних медичних технологій громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено 13 млн. 740,0 тис. гривень. Видатки розподілено між регіонами пропорційно до кількості стаціонарно пролікованих та у лікувальні заклади системи НАМИ України (Національний науковий центр радіаційної медицини, Інститут ендокринології та обміну речовин ім. В.П.Комісаренка, Інститут педіатрії, акушерства та гінекології). Волинській області в межах зазначених видатків передбачено 592,7тис. гривень.
На виконання доручення Президента України від 15 березня 2012 р. № 1-1/598 з метою забезпечення соціальної політики щодо підвищення стандартів життя змінами до державного бюджету на поточний рік від 12 квітня 2012 року передбачено додаткові асигнування за КПКВ 3202060 у сумі 28 млн. 700,0 тис. гривень. Зазначені видатки спрямовано для забезпечення лікування постраждалих громадян, інвалідність яких пов'язана з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, і розподілено пропорційно до кількості зазначеної категорії громадян, що проживають в регіоні. Волинській області передбачено додаткові асигнування у сумі 902,09 тис. гривень. Загальні обсяги видатків Волинської області на 2012 рік за КПКВ 3202060 становлять 1 млн. 494,79 тис. гривень.
Коментарі
коментарів немає