В міжнародному пункті пропуску «Ягодин» відбулось освячення відреставрованого обеліска і братської могили 28-ми прикордонників, які полягли 22 червня 1941 року, у нерівному бою з фашистами.
Місцеві охоронці кордону, митники, представники влади, духовенство, журналісти, ветерани війни та прикордонної служби стали учасниками панахиди по воїнам, яка відбулась через 71 рік після їх героїчної загибелі.
Кожна держава починається з кордону, а він на Волині особливий - адже саме в нашому регіоні розташований «Ягодин», найпотужніший автоперехід України. Цей пункт пропуску на початках свого існування мав назву «Вовчий перевіз», з'явився на карті СРСР 22 жовтня 1944 року, на місці знищеної німцями застави, якою командував старший лейтенант Петро Старовойтов. Братська могила прикордонників і до нині знаходиться на території «Ягодина», безпосередньо з зоні прикордонно-митного контролю. Поряд з могилою у 1962 році встановлено обеліск, автором якого був скульптор Г. Кронгауз. У 1975 році обеліск визнано пам'яткою історії місцевого значення, з цього часу, а це вже 36 років, його капітальний ремонт не проводився.
Депутат Волинської обласної ради Володимир Латковський виступив ініціатором реконструкції пам'ятника, звернувся за підтримкою до працівників Ягодинської митниці, Луцького прикордонного загону, підприємців, небайдужих громадян Любомльського, Ковельського та Шацького районів – усією громадою справу і залагодили.
«Мільйони простих українських солдат, таких як ці прикордонники, вберегли світ від загибелі, ціною свого власного життя. Хочу щиро подякувати усім, хто доклався до зведення хреста на могилі та реставрації, зокрема приватному підприємству «Атлант» з Житомира, Ігорю Новосаду та його фірмі «Нова Аркада» з Нововолинська, нині вже покійному архітекторові зі Львова Ігорю Ковалишину, який здійснював контроль за роботами. Ми усі горді тим, що виконали свій обов'язок, подвиг прикордонників має жити у прийдешніх віках, треба пам'ятати про кожну краплину крові, пролиту за нашу землю, не забувати імена героїв», - сказав Володимир Латковський під час відкриття оновленого меморіалу. Депутат вважає, що люди, які перетинають кордон через автоперехід «Ягодин» тепер бодай на секунду зупинятимуться, схилятимуть голови, він також вдячний Єпископу Володимир-Волинському і Ковельському Володимиру, місцевим священникам, які вперше за 71 рік після закінчення Другої світової війни відслужили панахиду над останками полеглих за мир.
Прибув на панахиду і генерал-лейтенант Аркадій Яворський, перший командир Волинського прикордонного загону. «Сьогодні цей пам'ятник нарешті виглядає так, як має виглядати шана людська. Символічно, що це зроблено руками земляків-ентузіастів. Понад півтори тисячі прикордонних застав від Балтики до Карпат зустріли ворога боями, жодна з них не відступила. Можливо, владі варто подумати над тим, щоб присвоїти звання старшого лейтенанта Старовойтова ще і прикордонному відділу «Ягодин», - зауважив генерал-лейтенант, який народився на Любомльщині.
Охочих до слова виявилось чимало, адже на календарі було 28 травня, колишній День прикордонника, а більшість з присутніх служили на кордоні ще за часів СРСР.
Любомльські ветерани війни Володимир Овдієвич та Петро Баранський розповіли про перші бої з ворогом, прикордонник Олександр Однодворець – про будні застави імені Старовойтова у перші роки незалежності, Михайло Ігнатьєв, перший начальник прикордонного відділу «Ягодин» - про розбудову цього контрольно-пропускного пункту, становлення української прикордонної служби.
Захід завершився поминальною трапезою, а перед самим від'їздом усі заспівали кілька фронтових пісень.
Світлана Федонюк, Ягодин.
Фото: Сергій Боярчук
Коментарі
коментарів немає