У вівторок, 29 травня у Міжнародний день миротворця в українські блакитні шоломи відзначили свій ювілей. Двадцять років вояки із жовто-блакитними шевронами беруть участь у миротворчих операціях ООН, повідомляє ТСН.

Після того, як повстанці у колишньому Заїрі обстріляли український вертоліт, миротворці тут вкрай обережні. На сьогодні українці служать на кількох континентах.

Косово
Війна на Балканах закінчилася давно. Але мир тут і досі крихкий. Наш контингент розміщений на базі "Бондстіл" у Косові - найбільшій американській військовій базі у Європі. "Загальна обстановка в Косові нині залишається напруженою. Зокрема, у північних муніципалітетах", - повідомив командир українського контингенту сил КФОР у Косово Ілля Федоренко. На півночі краю, де проходить кордон між православними сербами і мусульманами-косоварами часто відбуваються сутички, оскільки кожен з народів вважає цю землю своєю. "Якщо немає змоги розв'язати проблему (переговорами, - ред.), а завдання треба виконувати – наші підрозділи перекидаються вертольотами", - додав Федоренко.

Ліберія
За тисячі кілометрів, під столицею африканської країни Ліберії українські вертолітники самі приходять на допомогу колегам з інших контингентів. Доправляють вантажі і перевозять людей. Після конфлікту у сусідній країні, Кот-д'Івуарі, з Ліберії хлинув потік біженців. І роботи миротворцям додалося. "Багато біженців уздовж кордону Ліберії та Код-і'Івуару. Створено багато таборів для біженців. І всі ці табори контролюють війська ООН, зокрема, і ми беремо дуже активну участь", - розповів командир вертолітного загону Збройних Сил України Місії ООН у Ліберії Петро Пліс.

У Ліберії майже немає асфальтованих доріг. У таких умовах гвинтокрили залишаються єдиним надійним транспортом. Тим більше у сезон дощів, коли навіть ґрунтові дороги перетворюються на непрохідні болота.

Демократична Республіка Конго
Але найскладніше доводиться контингенту в іншій африканській країні. Провінція Північне Ківу у Демократичній Республіці Конго. Кілька місяців тому тут з'явився новий миротворчий контингент – і знову українські вертолітники. "Ситуація, незважаючи на те, що бойові дії в Демократичній республіці Конго вже закінчилися – країна потребує дуже активної допомоги з боку ООН. Після закінчення війни в країні діють різні повстанські групи", - розповів командир вертолітного загону Збройних Сил України Місії ООН в ДР Конго Ігор Яременко. На відміну від Ліберії, де лишилися тільки транспортні гелікоптери, у колишньому Заїрі українці літають на бойових Мі-24. У перший же тиждень сталася надзвичайна ситуація - повстанці обстріляли наш гвинтокрил. Бортовий перекладач дістав поранення. Відтоді українці тут вкрай обережні. Завдання блакитних шоломів – не втручатися у ситуацію, щоб не погіршити її. Але час до часу саме миротворці відіграють важливу роль у вирішенні місцевих конфліктів. Приміром, рік тому саме бойові залпи українських Мі-24 по складах боєприпасів у Кот-д'Івуарі поставили крапку у конфлікті двох президентів.