З кожним роком все більше українців, особливо одеситів, отримують друге громадянство - сусідніьої Румунії. Допомогти в цій справі прагне не один десяток фірм-посередників - їх оголошеннями рясніє інтернет. Журналісти з'ясували, які бонуси дає українцям іноземний паспорт.
РУМУНСЬКІ КОРЕНІ. Як пояснив нам юрист Ігор Завальнюк, для отримання заповітної румунської «корочки» достатньо мати батьків або бабусю з дідом, що народилися або проживали на території Румунії з 1918 до 1940 року. «В ці роки Румунія окупувала більшу частину Бессарабії. За нинішніми кордонами - це майже половина нашої області. Після 1940-го цю територію повернули СРСР. Але Румунія досі вважає ці землі своїми. Тому в 1991-му там був прийнятий закон «Про громадянство» - в ньому визнається право жителів цієї території і їх нащадків до третього коліна (онуків) на «відновлення» рідного румунського громадянства. Якщо у вас є така рідня, то потрібно звернутися в архів і отримати довідку про місце народження або проживання своїх предків. На підставі цих документів ви подаєте прохання в Генконсульство Румунії », - розповідає правознавець.
Однак на цьому паперова тяганина не закінчується. «Потім доведеться заповнити масу всяких анкет, перевести все це на румунську мову і завірити нотаріально. Всі документи пересилаються в Румунію. Потім потрібно чекати близько року рішення тамтешніх властей. Після отримання позитивної відповіді претенденти приїжджають в Бухарест і приймають присягу румунського громадянина », - додав юрист. За словами Антона, одесита з справжніми бессарабськими корінням, на весь процес отримання румунського паспорта, який з'явився у нього чотири роки тому, пішло близько 1000-1500 євро. Антон витратив їх на оплату поїздок і віз до Румунії, перекладів документів і послуг нотаріусів, півтора-два роки очікування та отримання базового знання мови цієї країни.
РУМУН ЗА СУДОМ. В 2011-му терміни розгляду прохань румунськими чиновниками збільшилися з декількох місяців до двох років - у Бухаресті вибухнуло кілька корупційних скандалів через незаконне отримання паспортів українцями, які надавали фальшиві довідки про румунських пращурів. Виною тому - вітчизняні спритники, які поставили підробку документів на потік і «малювали» в паперах всім бажаючим неіснуючу румунську рідню. В Одесі такого роду послуги напівлегально надають численні приватні юридичні фірми. «За $ 200-300 можна купити в районному архіві липову довідку про те, що ваші баба і дід були справжніми румунами з прізвищем Антонеску. За 2000 євро ми домовимося з румунськими чиновниками про визнання такого паперу достовірною. Ще 1000 євро коштуватимуть наші послуги з відправлення і юридичного супроводу ваших документів в Румунію. Разом - 3500-4000 євро. Але є ризик, що обман буде виявлено при перевірці, - зізнався нам на умовах анонімності керівник одеської юридичної контори. - Другий шлях - якщо український суд визнає вас етнічним румуном, зі зміною прізвища. Цю послугу ми надаємо за 4-5 тис. євро. А вся процедура отримання законного румунського громадянства без виїзду до Румунії, знання мови і біганини по коридорах чужої країни коштуватиме 10 тис. євро. За ці гроші паспорт ми вам з гарантією доставимо додому ».
«КВИТОК У ЩАСТЯ». Для одних одеситів румунська «корочка» - це спосіб убезпечити свій бізнес, тому що можна зареєструвати свою фірму за кордоном. Для інших - шанс працевлаштування в країнах ЄС. Для третіх - лише засіб безвізового в'їзду в більшість країн світу. «Я отримав паспорт Румунії ще в 2006-му - всі мої предки жили в Кілії. За допомогою румунського громадянства я знайшов постійну роботу будівельником в Італії. Але від українського громадянства я не відмовлявся - моя родина живе в Одесі », - повідав нам одесит Євген Шаран. До речі, за його словами, до румунським громадянам в країнах ЄС ставляться, як до людей другого сорту: «Для них ми - вічні гастарбайтери. А ось кордон в Шенгенську зону румуни дійсно проходять без проблем ».
Між тим, перший заступник Одеського облуправління імміграційної служби Тетяна Цуркан пояснила нам, що український громадянин не може володіти паспортом іншої країни. «Це чітко зазначено в Конституції», - пояснила Тетяна Юріївна. У Генконсульстві Румунії відмовилися коментувати видачу своїх паспортів нашим громадянам.
Коментарі
коментарів немає