Більшістю голосів Волинська обласна рада на сесійному засіданні 21 червня підтримала проект «Звернення до Голови Верховної Ради України Володимира Литвина щодо необхідності внесення змін до Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», внесений на розгляд сесії членом обласної комісії з питань поновлення прав реабілітованих, депутатом-свободівцем Олександром Пирожиком.
«Враховуючи звернення обласних громадських ветеранських організацій, які займаються захистом прав репресованих та реабілітованих громадян (Братство ветеранів ОУН-УПА Волинського краю імені полковника Клима Савура, обласне Товариство політв’язнів і репресованих, обласне Товариство «Діти репресій»), а також численні заяви та скарги громадян області, чиї предки зазнали політичних репресій і реабілітовані відповідно до статей 1 і 3 Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні», звертаємо Вашу увагу на неадекватності державної підтримки цієї категорії громадян та необхідності внесення змін до цього закону, який давно вже не відповідає викликам часу.
Вважаємо, що Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» (зі змінами, внесеними згідно із Законом №1760-УІ (1760-17) від 15.12.2009, ВВР, 2010, №8, ст.62) містить ряд відверто дискримінаційних статей щодо репресованих громадян України, а також не враховує обставин, що виникли після прийняття згаданого закону.
Необхідно прийняти цей закон у новій редакції (більш точна й доречна була би його назва – «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні»), законодавчо впорядкувавши його термінологію. Зокрема потрібно дати чіткі визначення таким термінам, як: репресія, політична репресія, виселення, заслання, спецпоселення, реабілітація тощо – задля їх однозначного тлумачення і вживання.
Оскільки існуючий закон практично не захищає прав та інтересів дітей репресованих, їхніх батьків, членів подружжя, інших близьких родичів та окремих категорій спадкоємців, у ньому необхідно чітко прописати категорії громадян, які постраждали від того, що репресій зазнали їхні родичі.
На нашу думку, у Закон України «Про реабілітацію жертв політичних репресій на Україні» слід внести зміни і доповнення, які б давали змогу:
1. Визнати такими, що піддалися політичним репресіям, та реабілітувати дітей репресованих, які залишилися малолітніми без опіки батьків чи одного з них, у т.ч. за місцем свого постійного проживання.
2. Визнати такими, що піддалися політичним репресіям, та реабілітувати дітей репресованих, які малолітніми були вивезені разом із батьками з місць постійного проживання та надати їм статус репресованих.
3. Надати статус репресованих дітям, які народилися в батьків, які на той час були в неволі (у тюрмах, таборах, на спецпоселеннях), і реабілітувати їх.
4. Визнати дітей, які народилися в «отдаленных местностях СССР» у родинах, де один із батьків або обоє були політично репресовані і на період народження дитини проживали в тих місцевостях, такими, що зазнали політичних репресій і реабілітувати їх.
5. Визнати потерпілими від політичних репресій і реабілітувати дітей, членів подружжя і батьків осіб, розстріляних чи померлих у місцях позбавлення свободи і реабілітованих посмертно.
6. Законодавчо зняти судимості, у т.ч. посмертні, – з осіб, які скоїли втечу з місць позбавлення волі, заслання, спецпоселення, місць застосування примусової праці в умовах обмеження волі осіб, які знаходились у вказаних місцях як жертви політичних репресій, – навіть без звернення їх спадкоємців у судові інстанції.
7. Надати можливість безперешкодно ознайомлюватись із матеріалами справ спадкоємцям репресованих, а спадкоємцям першої черги – зі справами своїх батьків, або ж із вироками, навіть якщо батьки не реабілітовані.
8. Надати спадкоємцям право отримувати оригінали особистих документів та особистих речей політично репресованих, реабілітованих і не реабілітованих, що зберігаються в їхніх карних справах, – навіть без їх вимоги, адже спадкоємці можуть навіть не здогадуватися про їх наявність.
9. Надати спадкоємцям акти про право власності на земельні ділянки, на яких розміщувались конфісковані будівлі батьків репресованих і в подальшому реабілітованих, або ж виплачувати компенсації за неї.
10. Надати дітям, які народились у місцях позбавлення волі, ссилці, висилці, на спецпоселенні, право на проживання в місцевості, де проживали їх батьки до застосування до них політичних репресій, а також передбачити можливість надавати їм втрачені житлові приміщення, або ж інше житло.
Вважаємо, що в новій редакції Закону України «Про реабілітацію жертв політичних репресій в Україні» необхідно також передбачити:
1. Справедливу оцінку майна, яке було конфісковане у репресованих при їх засудженні, виселенні, засланні та направленні на спецпоселення судовими чи позасудовими органами СРСР і його перегляд за існуючими на сьогодні реальними цінами, компенсацію фактичної вартості втраченого майна спадкоємцям, відповідно до існуючих цін.
2. Прирівнення репресованих у малолітстві громадян України в своїх правах до малолітніх в’язнів німецьких концтаборів.
3. Повернення доброго імені реабілітованим – із тим, аби їх імена були викарбувані на стелах у населених пунктах, де вони народились, – як пересторога новітнім українофобам і донесення правди пам’яті до мешканців тих населених пунктів, де проживали жертви політичних репресій.
Окрім того, вважаємо, що надалі Верховна Рада України повинна здійснити такі послідовні кроки.
1. Реабілітувати всіх вояків УПА, які на сьогодні ще не реабілітовані.
2. Визнати ОУН-УПА на державному рівні воюючою стороною за Українську державу. Надати ветеранам ОУН-УПА статус учасників бойових дій у Другій світовій війні, забезпечити їх відповідними пільгами.
3. Ратифікувати Резолюцію Парламентської Асамблеї Ради Європи №1481 від 25 січня 2006 року про засудження комуністичних режимів і нацизму».
Своїм рішенням Волинська обласна рада вирішила рекомендувати Голові Верховної Ради України Володимиру Литвину організувати обговорення даного Звернення з головами депутатських фракцій у Верховній Раді України та розглянути можливість проведення з цього питання парламентських слухань.
Волинська облрада просить змінити закон про політичні репресії та визнати УПА воюючою стороною за Україну
п'ятниця, 22.06.12 17:26Помилка в тексті?Виділи її мишкою та натисни Ctrl + Enter
Коментар буде опубліковано після модерації
Коментарі
коментарів немає