Одним із перших заходів програми з відзначення Дня міста Володимир-Волинського стане освячення 27 липня нового хреста, встановленого в урочищі «Михайлівщина», на вулиці Київській, на місці, де колись був Свято-Михайлівський монастир, і, ймовірно, похований литовський князь Войшелок. Директор місцевого історичного музею Володимир Стемковський повідомив, громада міста ще до війни поставила тут дерев’яний хрест, посадила чотири дерева. А в 1956-57 роках ХХ століття в урочищі проводились археологічні розкопки, було знайдено у землі якусь кам’яну плиту...

Нещодавно, силами місцевої влади, з ініціативи першого заступника міського голови Миколи Веремчука, проведено благоустрій цієї території, замінено уже ветхий хрест на металічний, висаджено декоративні рослини, встановлено інформаційні щити для туристів.
Войшелок – князь Новогрудський, Великий князь Литовський, народився близько 1225 – помер у 1268, за іншими даними у 1269 роках.

У 1254 році, за мирним договором з Галицько-Волинським князівством, місто Новогрудок стало підвладним князю Роману Даниловичу.

Згідно з "Літописом руським", Войшелок у 1255 - 1257 роках був послушником у монастирі. У 1259 році Новогрудок знову повернувся від владу Войшелка, який вже на той час прийняв православ'я. Після невдалої спроби паломництва у Палестину, князь заснував поблизу міста власну чернечу обитель, пізніше відому під назвою Лаврушовський монастир. Після вбивства Міндовґа, батька Войшелка, у 1263 році, князь втікає до Пінська, дає клятву помститися, тимчасово відмовивляється від чернецтва. У 1264 році він стає першим православним Великим князем в історії Великого Князівства Литовського. Одночасно, субмонархом та спадкоємем трону був його швагро - Галицький князь Шварно Данилович, якому Войшелок добровільно передає престол у 1267 році, а сам повертається у монастир. У квітні 1268 року Войшелок приїхав в гості до галицько-волинського князя Василька Романовича, у Володимир-Волинський Свято-Михайлівський монастир, де був убитий (отруєний) претендентом на литовський престол Левом I Даниловичем.

Звісно, могила кожного християнина – князя чи простої людини, має бути з хрестом. Але що саме хотіли сказати організатори, складаючи програму заходів, в якій значиться: «П’ятниця, 27 липня, 11.00 – освячення пам’ятника князю Войшелку на вулиці Київській»? То хрест стоятиме тепер як пам’ять про монастир чи пам’ятник князю Войшелку? На чому саме хочуть наголосити цим організатори акції – на литовському князеві як жертві галицько-волинських колег-князів чи, може, на галицько-волинському князеві Левові Даниловичу як душогубові?.. Хоча достеменно невідомо, як саме усе відбувалось у давнину, як саме загинув Войшелок, та й самі літописці переважно писали так, як їм замовляли їх роботодавці-правителі. Приблизно так само, як і чимала кількість сьогоднішніх істориків, піарщиків, журналістів...

Світлана ФЕДОНЮК